Dziś „papieska parafia” – Niegowić przeżywa święto

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
 
 
 
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

50 lat temu abp ks. Karol Wojtyła dokonał konsekracji nowej świątyni, której budowę zainicjował w roku 1949. W uroczystych obchodach bierze udział metropolita krakowski, kardynał Stanisław Dziwisz.

Większość z pielgrzymów odwiedzających Niegowić jest przekonana, że to właśnie w tej świątyni modlił się ks. Karol Wojtyła. Tylko najstarsi mieszkańcy okolicy pamiętają czasy, gdy na wzniesieniu stały… dwa kościoły – stary i nowy, a jeszcze mniej – gdy modlono się wyłącznie w skromnym modrzewiowym kościółku.
„W tym czasie parafia w Niegowici przygotowywała się do obchodu 50-lecia święceń kapłańskich swego proboszcza. Ponieważ stary kościół nie wystarczał już na potrzeby duszpasterskie, parafianie zadecydowali, iż najpiękniejszym darem dla Jubilata będzie budowa nowej świątyni”. Tak wspominał w swej autobiografii św. Jan Paweł II genezę powstania murowanego kościoła w Niegowici, gdzie był wówczas wikarym. Do spotkania, na którym została podjęta decyzja o budowie, doszło 14 maja 1949 roku.
Nie trzeba było zaczynać wszystkiego od początku, bowiem projekt już od dziesięcioleci czekał na realizację. Idea budowy nowego kościoła zrodziła się jeszcze przed I wojną światową, a powrócono do niej w roku 1925, kiedy właściciel niegowickiego dworu Jan Zdzisław Włodek zamówił projekt u zaprzyjaźnionego architekta Bogdana Tretera. Plany przechodziły wiele metamorfoz, ostatecznie jednak projekt został zaakceptowany przez kurię w roku 1930. Do jego realizacji przystąpiono jednak dopiero prawie 20 lat później.
Kopanie fundamentów rozpoczęto 3 sierpnia 1949 roku. W pierwszych pracach uczestniczył pomysłodawca – ks. Karol. Jak mówił ks. kardynał Stanisław Dziwisz, Jan Paweł II często wspominał, że zaproponował budowę i odszedł, zostawiając problem całej parafii.
Budowa świątyni trwała do  roku 1959. Postępowała opornie, bo ówczesne władze nie sprzyjały powstawaniu nowych obiektow sakralnych, a materiałów budowlanych notorycznie brakowało.  – pierwsze nabożeństwo w nowym kościele odprawiono 20 grudnia 1959 roku. Stary kościół, w którym sprawował posługę kapłańską ks. Karol Wojtyła, stał zaledwie 6 metrów o nowej świątyni. Pozostał w Niegowici do roku 1973, kiedy został rozmontowany i przeniesiony do Mętkowa koło Babic. Służy tamtejszym mieszkańcom do dziś – są dumni, że modlą się w tym samym w kościele, w którym zaczynał swą kapłańską drogę przyszły papież.

Nowa świątynia została konsekrowana dopiero w roku 1966. Dokonał tego 25 września arcybiskup Karol Wojtyła. Z uroczystości tej zachowała się nawet taśma filmowa; po komputerowym odczyszczeniu taśmy ks. Jarosław, wykorzystał ten materiał w swoim filmie  „Spotkanie świętych”.
Niegowicki kościół jest szczególnie bliski ks. Cieleckiemu – to przecież jego parafia. Tu odprawiał prymicyjną Mszę św., tu także z rąk bpa Edwarda Kojnoka otrzymał godność kanonika.

Wnętrze kościoła urządzano w kilku etapach. W nowej świątyni pozostał w ołtarzu głównym obraz Matki Bożej Wniebowziętej, pochodzący z roku 1610. To właśnie jego kopia pielgrzymuje po Europie. Otaczające elementy ołtarza zaprojektował prof. Wiktor Zin.

Za sprawą ks. Jarosława Cieleckiego w roku 2006 kościół został odnowiony przez ekipę w Włoch, wzbogacił się m.in. o umieszczone nad prezbiterium malowidło przedstawiające młodego ks. Karola modlącego się przed obrazem Matki Boskiej Niegowickiej. Dziełem ks. Jarosława jest też m.in. sprowadzenie do kościoła repliki płyty nagrobnej św. Jana Pawła II, identycznej jak była w grotach watykańskich. Płytę i fresk poświęcił w listopadzie 2006 r. ks. kard. Stanisław Dziwisz.

Z okazji 50-lecia pobytu księdza Karola Wojtyły w Niegowici w 1998 dobudowano kopułę wieży kościoła, natomiast ostatnio, przed zbliżającym się jubileuszem konsekracji, w świątyni został odnowiony i zmieniony wystrój kaplicy poświęconej św. Janowi Pawłowi II, wykonano piękne drzwi z „papieskimi” płaskorzeźbami, upiększono otoczenie. Zamontowano też nowe organy, które zostaną poświęcone dziś podczas uroczystej Mszy św., której przewodniczył będzie ks. kard. Stanisław Dziwisz.

- W obchody jubileuszowe zaangażowała się cała parafia, wielu uczestniczyło w poprzedzających uroczystość misjach – mówi proboszcz Niegowici, ks. dziekan Paweł Sukiennik. - Na początku roku ogłosiliśmy konkurs na prace plastyczne, ale i prezentacje multimedialne poświęcone pow- staniu kościoła. Uczniowie  przeprowadzili nawet  wywiady z ludźmi pracującymi pół wieku temu przy wznoszeniu budowli. Prezentacje multimedialne będzie można oglądać dziś wieczorem, podczas uroczystego koncertu, w którym wystąpią m.in. miejscowe chóry.

Barbara Rotter-Stankiewicz

Leave a reply

Your email address will not be published.