Koncertowe wspomnienia

 
 
 

Kilka dni temu ks. Cielecki transmitował swoją katechezę z Marszowic koło Niegowici. Jej uczestnicy, podobnie jak inni dorośli mieszkańcy okolic, wśród wspomnień związanych z ks. Karolem Wojtyłą, mają i takie sprzed lat kilkunastu, kiedy ich wikary był już naszym papieżem…

koncert5

 

Ten koncert media odnotowały jako „wydarzenie religijno-artystyczne na skalę międzynarodową”. 6 września 2003 roku w papieskiej parafii, na placu w centrum wsi odbył się uroczysty koncert zorganizowany z okazji 25-lecia pontyfikatu Jana Pawła II i 55-lecia jego kapłaństwa. Inicjatorem i organizatorem tej imprezy był ks. Jarosław Cielecki, współpracujący wtedy z telewizją „Polsat”.

Rozmach koncertu, na który do małej wioski przyjechało kilkanaście tysięcy widzów, był ogromny. Telewizja nie tylko była obecna, co już samo w sobie stanowiło sensację, ale nagrywała wieczorną imprezę, którą kilka tygodni później odtworzono na antenie.

A było co odtwarzać, bo na scenie wystąpili m.in.: Edyta Geppert, Stanisław Soyka, Mieczysław Szcześniak, Szymon Wydra, Chór Katedralny z Krakowa, chór żeński z Woli Radziszowskiej, górale z Bukowiny Tatrzańskiej, artystka z Bułgarii. To na tym właśnie koncercie Stanisław Soyka po raz pierwszy zaśpiewał papieski „Tryptyk Rzymski” do skomponowanej przez siebie melodii. Wieczór poprowadził Jerzy Zelnik.

Na telebimach wyświetlane były sceny związane z pobytem ks. Karola Wojtyły w Niegowici, a na koniec – pozdrowienia i błogosławieństwo od Jana Pawła II.

Wśród gości był m.in. kardynał Franciszek Macharski i (nieżyjący już dzisiaj) bp. Eduard Kojnok ze słowackiej Rożnawy, w której Jan Paweł II miał miał być tydzień później. Tam też powędrował płomień świec zapalonych uroczyście w Niegowici. Wstęp na koncert był bezpłatny, a zebrane ofiary przeznaczono na budowę domu dla księży-emerytów na Słowacji.

Od tego czasu w papieskiej parafii wystąpiło wielu znakomitych artystów, jednak nigdy nie udało się zorganizować imprezy na taką skalę i na takim poziomie, jak w ten wrześniowy wieczór 2003 roku.

Barbara Rotter-Stankiewicz

 

 

 

Leave a reply

Your email address will not be published.