Ksiądz Jarek w Polskiej Misji Katolickiej w Monachium (17.01.2018)

 
 
 
  • Codziennie uświadamiam sobie – mówi ks. Jarek – że nasze życie to nie przypadek. Wszystko, co nas otacza, co przeżywamy i to, kogo spotykamy. Gdy wczoraj opuściłem granice Polski , jechałem bez przystanku do samego Monachium. Droga była bardzo trudna: deszcz, śnieg i mocny wiatr. Ale coś mnie „gnało”, ponieważ chciałem dojechać do Monachium, aby zdążyć odprawić Eucharystię w tamtejszej polskiej misji katolickiej. Mówiłem – święty ojcze Charbelu – jeśli chcesz, to zdążę, bo może również i tam ktoś zechce posłuchać o Tobie. I tak rzeczywiście było.
    Do misji katolickiej ks. Jarosław dojechał 5 minut przed rozpoczęciem Mszy św. Proboszcz, redemptorysta, o. Stanisław Pławecki zaprosił go do koncelebry. Razem sprawowali Mszę św. w niewielkiej kaplicy. Kaplica wprawdzie jest mała, ale parafia jedna w całym Monachium – proboszcz i dwóch innych redemptorystów sprawują Msze św. w innych kościołach. W Mszy św. uczestniczyła grupa osób; – po Eucharystii trwała też godzinna adoracja Najświętszego Sakramentu. Ks. Jarosław mówi, że był zdziwiony, gdy podczas Mszy św. niektóre osoby uśmiechały się do niego, jak by go znały. Potem okazało się, że znają go z CharbelTV, którą oglądają i czytają portal www.padrejarek.pl
    Pielęgniarka Stanisława Trela z Tarnowa pracuje w uniwersyteckim szpitalu na oddziale intensywnej terapii w Monachium. Znała ks. Jarka, gdyż śledzi nasz portal od dawna czuła pragnienie założenia Domu Modlitwy św. Charbela. Przyjazd ks. Jarka był dla niej i innych osób w misji katolickiej, które są czcicielami św o. Charbela – znakiem.
    Ks. Jarosław przeprowadził rozmowę z ks. proboszczem misji katolickiej o. Stanisławem Pławeckim, redemptorystą, który od 1 lutego 1991 roku pełni w Monachium swoją posługę. Rozmawiał również z panią Stanisławą Trelą, pielęgniarką. Zapraszamy do obejrzenia tych ciekawych świadectw działania łaski Bożej oraz św. Charbela.
    Dzisiaj ks. Jarosław będzie celebrował Eucharystię w niemieckiej parafii oo. karmelitów bosych, znajdującej się w centrum Monachium. Proboszczem jej jest o. Brunon Piechowski, którego ks. Jarek zna od wielu lat. Razem ukończyli niższe seminarium duchowne w Wadowicach. Razem zdawali również maturę, byli też razem w postulacie oo. karmelitów w Czernej i przez kilka miesięcy w nowicjacie. Później ich drogi się rozeszły – ks. Jarosław został księdzem diecezjalnym, on – karmelitą i wyjechał na stałe do Niemiec. Nie widzieli się ponad 30 lat. Dzisiaj staną razem przy ołtarzu. Dlatego ks. Jarek powtarza, że nie ma przypadków. Każdy dzień jest darem Boga. Tylko musimy dostrzec, zuważyć ten dar. Jeśli chcemy.

Polska Misja Katolicka w Monachium
Duszpasterstwo polskie w okręgu monachijskim zostało zainicjowane jeszcze w czasie trwania II wojny światowej. Niespełna 20 km od Monachium znajdował się hitlerowski obóz koncentracyjny w Dachau, utworzony w 1933 r. W okresie od kwietnia 1940 r. do kwietnia 1945 r. przywieziono do niego ponad 35.000 Polaków, w tym 2000 polskich kapłanów. Kapłani ci spieszyli z posługą współrodakom przebywającym w poszczególnych blokach, organizując prowizoryczne miejsca kultu Bożego. Kiedy od lata 1941 r. księżom polskim nie wolno już było oficjalnie odprawiać Mszy św., czynili to potajemnie w niedziele przed brzaskiem dnia . Za kielich służyła wtedy szklanka, a za mszał przemycony do obozu potajemnie podręczny mszalik dla wiernych.W momencie wyzwolenia obozu dachauowskiego 29. 04. 1945 r. było w nim 761 kapłanów polskich.
Formalnie Polska parafia w Monachium została ustanowiona 17.06.1945 r. Jesienią 1946 r. siedzibę parafii polskiej przeniesiono do kościoła św. Barbary przy Infanteriestr. 15., a od 1979 r. nabożeństwa w języku polskim zaczęto sprawować w kościele św. Jerzego. Po wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce PMK w Monachium bardzo aktywnie włączyła się w organizowanie pomocy dla uciskanych rodaków w kraju. Od listopada 1985 r. nabożeństwa w j. polskim zaczęto sprawować w kościele św. Józefa, który może pomieścić ok. 1500 wiernych.
1 lutego 1991 r. funkcję proboszcza PMK München I, objął ks. dr Stanisław Pławecki CSsR. Troską nowego proboszcza było ożywienie duszpasterstwa – zwłaszcza młodzieżowego oraz większe zaangażowanie laikatu w życiu wspólnoty parafialnej.W posługę duszpasterską Misji od 1993 r. angażuję się Siostry Urszulanki, głównie na polu katechezy i animacji grup parafialnych.
Tradycją duszpasterstwa polskiego w Monachium jest organizowanie pielgrzymek. W ciągu roku organizowane są zasadniczo 3 pielgrzymki: do sanktuariów bawarskich (głównie do Altötting) oraz do Ziemi Świętej, do Rzymu, do sanktuarów maryjnych europejskich i pozaeuropejskich. Kilka razy młodzież Misji brała udział w spotkaniach lednickich.
Polska Misja Katolicka w Monachium przywiązuje dużą wagę do pielęgnowania języka i kultury ojczystej. W życiu Polonii monachijskij ważną rolę odgrywają uroczystości religijno-patrotyczne organizowane regularnie w rocznicę odzyskania niepodległości 11 listopada oraz 3 maja.

Leave a reply

Your email address will not be published.