Msza św. w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia. Powstał pierwszy na Litwie Dom Modlitwy św. Charbela.

 
 
 

W sobotę, drugi dzień wileńskich Dni Świętego Charbela, które przeżywają członkowie jego „Domów”, odbyło się modlitewne spotkanie na wzniesieniu Trzech Krzyży i Msza św. w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia. To najistotniejsze po wczorajszej modlitwie w Ostrej Bramie punkty programu.

Ze wzniesienia Trzech Krzyży roztacza się przepiękna panorama całego Wilna. Ks. Jarosław poprowadził tam szczególną modlitwę, w której powiedział: – Przybyliśmy tu również z relikwiami świętych: Jana Pawła II i o. Charbela, aby stanąć pod krzyżem razem z nimi. W piątek z Matką Najświętszą w Ostrej Bramie – dziś tutaj. Przypomnijmy, że wszyscy pielgrzymi zabrali ze sobą z Polski krzyże, które ks. Jarosław pobłogosławił, a następnie stworzyli krąg wokół Trzech Krzyży i oddali cześć relikwiom św. o. Charbela, całując je. Każdy wylosował też zapisany na karteczce uczynek co do duszy i ciała, który potraktować ma jak zadanie. Niektórzy bardzo przeżywali to, co wylosowali – zwłaszcza ci, którym cytat potwierdził  to, co wykonują w życiu. Jedna z kobiet powiedziała, że wylosowała polecenie, iż ma opiekować się chorymi – To niesamowite, jestem pielęgniarką…

Z góry Trzech Krzyży pielgrzymi udali się do domku, w którym przez trzy lata mieszkała s. Faustyna. To tu pisała swój „Dzienniczek”.

Było również zwiedzanie miasta, głównie tamtejszej starówki, katedry itp. oraz barokowej świątyni św. Piotra i Pawła. To jeden z najpiękniejszych kościołów Europy, zbudowany w tym stylu.

Ale najważniejszym punktem wczorajszego dnia była Msza św. i modlitwa Uwielbienia w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, gdzie znajduje się pierwszy i autentyczny wizerunek Jezusa Miłosiernego, namalowany według wskazówek s. Faustyny. Obraz w krakowskich Łagiewnikach, który znany jest na całym świecie, powstał 10 lat po jej śmierci.

Całość Mszy św. można było obejrzeć w bezpośredniej transmisji na naszej stronie internetowej.

Wieczorem w sali konferencyjnej odbyło się spotkanie, podczas którego ks. Jarosław informował o planach i przygotowaniach do przyszłorocznych Dni św. Charbela w Pompejach. Mówił również o zagrożeniach wynikających z rozwoju sekt i popularności okultyzmu oraz o konsekwencjach tego zjawiska, odpowiadał na pytania pielgrzymów, dotyczące zagadnień religijnych. Niezaplanowanym punktem spotkania było otwarcie pierwszego na Litwie Domu Modlitwy św. o. Charbela. Taką chęć zgłosiły dwie Polki z Wilna – panie Salomea i Bożena. Od kilku lat pomagają one najbiedniejszym mieszkańcom miasta – bezdomnym, narkomanom, ludziom szukającym w śmietnikach jedzenia. Najpierw z nimi rozmawiają, a potem kierują np. na leczenie odwykowe. Jedni za takie działania są im wdzięczni, ale są i tacy, którzy grożą pobiciem… O św. Charbelu słyszały już wcześniej i modliły się o jego wstawiennictwo, a  w piątek przy Ostrej Bramie zobaczyły procesję, w której niesiony był wizerunek św. Charbela. Dowiedziały się, jaka jest tego przyczyna, a dalej sprawy potoczyły się już błyskawicznie. I tak wczoraj  ks. Jarosław pobłogosławił Dom Modlitwy św. Charbela nr 203.

Była też na koniec dnia wspólna modlitwa, namaszczenie olejem św. o. Charbela oraz  odśpiewanie Apelu Maryjnego.

Dziś, 3 lipca pielgrzymi udadzą się do Ponar – Wileńskiej Golgoty, gdzie będą uczestniczyć w Drodze Krzyżowej. Msza św. kończąca II Dni św. Charbela odprawiona zostanie w kościele Witoldowym w Trokach, gdzie znajduje się obraz Matki Bożej Trockiej, patronki Litwy.

 

(oprac. BRS)

3.06.2016

[peg-gallery album=”http://picasaweb.google.com/data/feed/api/user/103913296185050351121/albumid/6302734036396321057?alt=rss&kind=photo” ]

Wilno msza święta w sanktuarium Milosierdzia Bożego. Więcej informacji na stronie www.padrejarek.pl Vilnius la santa messa nel santuario di Divina Misericordia celebrata da padre Jarek per gruppi di preghiera San Charbel. Di più sul sito www.padrejarek.pl

Posted by Beata Wòjcikowska on Montag, 4. Juli 2016

Kazanie ks. Jarosława

 

 

 

Leave a reply

Your email address will not be published.