Odszedł ks. Mieczysław Maliński – kapłan, pisarz, przyjaciel św. Jana Pawła II

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
 
 
 
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Znały go całe pokolenia – wychowywały się na jego książkach, kazaniach, felietonach. Na niedzielne Msze św. do małego kościółka ss. Wizytek w centrum Krakowa przychodziły tłumy, chociaż msze były zawsze dwie – o 10.30 i w południe. Przychodzili po to, by usłyszeć kilka zdań, o których potem można było rozmyślać przez cały tydzień.
Urodził się w Brzostku (31. 10. 1923), jednak przez całe życie związany był z Krakowem. Tu zaprzyjaźnił się m.in. z Karolem Wojtyłą, co wpłynęło na jego drogę życiową. Studia teologiczne rozpoczął w czasie wojny. Po święceniach kapłańskich (1949 r.) pracował w Rabce, potem w Krakowie, a następnie kontynuował studia w Lublinie, Rzymie. Monachium, Monastyrze. Zakończył je doktoratem. Po powrocie do Krakowa był wykładowcą w Seminarium Duchownym, Instytucie Liturgicznym, duszpasterzem akademickim w kościele św. Anny i rektorem kościoła ss. Wizytek. Jest autorem ponad stu książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych, cieszących się ogromną popularnością, tłumaczonych na różne języki. Wiele z nich zawiera tzw. „rameczki” – felietony i rozważania publikowane wcześniej w „Tygodniku Powszechnym”. Ks. Maliński był też w latach 2002 – 2006 związany z „Dziennikiem Polskim”, gdzie dwa razy w tygodniu ukazywały się jego felietony.
Z akt komunistycznej Służby Bezpieczeństwa wynika, że uważała ona ks. Malińskiego za tajnego współpracownika. On sam konsekwentnie jednak zaprzeczał związkom z bezpieką. Jego zasadą było rozmawianie ze wszystkimi – tak traktował swoje powołanie i misję ewangelizacyjną, toteż znajomości miał w różnych środowiskach. Przed kilkoma laty założył fundację „Będzie lepiej”, wspomagającą uzdolnioną młodzież.
Mimo nienajlepszego stanu zdrowia w roku 2013 wziął udział w premierze filmu ks. Jarosława Cieleckiego o „Wikarym z Niegowici”.
Był przyjacielem artystów. Znany aktor Jan Nowicki, którego ks. Maliński był spowiednikiem powiedział o nim: – Niełatwo jest wierzyć w Pana Boga, bo jak każda miłość i ta wymaga pracy, rodzi zwątpienia. A Mietek te zwątpienia rozwiewał. Miał coś, co powinien mieć każdy artysta i duchowny: powołanie.

Uroczystości pogrzebowe ś.p. ks. Mieczysława Malińskiego odbędą się we wtorek 24 stycznia. Będzie im przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz.
Barbara Rotter-Stankiewicz
17.01.2017

Leave a reply

Your email address will not be published.