Pomnik ks. Karola Wojtyły stanął w Gdowie. Poświęcił go kard. Stanisław Dziwisz

 
 
 

Miejsce nie jest przypadkowe, bowiem właśnie drogą, przy której usytuowano monument, w lipcu 1948 roku młody wikary zmierzał z Gdowa do Niegowici, na swoją pierwszą parafię. Figura z brązu, mająca  2,5 m wysokości, przedstawiająca ks. Karola idącego z walizką w stronę Niegowici, stanęła na chodniku okalającym rondo im. św. Jana Pawła II.  Sylwetka ta zainspirowana została filmem o wikarym z Niegowci, nakręconym przez ks. Cieleckiego kilka lat temu.

Autorem pomnika jest prof. Stefan Dousa.  Na liście sponsorów znalazło się 150 ofiarodawców – firm i osób prywatnych.

Monument został wczoraj po południu uroczyście odsłonięty i poświęcony przez ks. kard. Stanisława Dziwisza, który powiedział m.in., że Jan Paweł II bardzo często wspominał swoją pierwszą parafię – Niegowić, z miłością mówiąc o jej mieszkańcach. Dodał, że pomnik nie jest potrzebny św. Janowi Pawłowi II, ale ludziom, którym będzie przypominał Papieża-Polaka, człowieka, który zmienił Polskę, świat i Kościół. – Warto jednak nie tylko patrzyć na pomnik, ale zapoznać się głębiej z nauczaniem i twórczością św. Jana Pawła II – stwierdził kardynał.  a uroczystość. Uświetniła ją obecność pocztów sztandarowych i harcerzy. Goście i sponsorzy złożyli swe podpisy na liście fundacyjnym, który zostanie wmurowany przy pomniku. Na zakończenie spotkania wszyscy przy akompaniamencie reprezentacyjnej Orkiestry Dętej Gminy Gdów zaśpiewali „Barkę”. W czasie uroczystości odczytano też listę sponsorów – znalazły się na niej nazwiska czytelników naszego portalu, którzy także wsparli to dzieło.

Kilka kilometrów dalej, przed kościołem w Niegowici, dzięki ks. Jarosławowi Cieleckiemu od roku 1999 stoi pierwszy i do tej pory jedyny na świecie pomnik przedstawiający przyszłego papieża jako zwykłego księdza.

Barbara Rotter-Stankiewicz

1 Comment

Leave a reply

Your email address will not be published.