Rocznica maryjnych objawień

 
 
 

Dokładnie 175 lat temu, w dniu 20 stycznia 1842 roku, w rzymskiej bazylice Sant’ Andrea delle Frate – świątyni, którą opiekują się ojcowie z zakonu św. Franciszka z Pauli, a która znajduje się zaledwie kilka kroków od Placu Hiszpańskiego, Niepokalana z Cudownego Medalika ukazała się Żydowi i ateiście Alphonse Ratisbonne. Nawrócił się on natychmiast na katolicyzm. Na pamiątkę tego cudownego zdarzenia przez cały rok 2017, w Bazylice Mniejszej (zaprojektowanej przez Francesco Borrominiego), odbywać się będą wydarzenia o charakterze artystycznym, religijnym i kulturalnym.
Sant’ Andrea delle Frate, znane również jako Rzymskie Lourdes, jest przepięknym sanktuarium maryjnym. Co roku w świątyni gromadzą się tysiące wiernych i pielgrzymów, a wielu z nich ofiarowuje wota za łaski otrzymane od Przenajświętszej Dziewicy.
Aby podkreślić obchody 175 rocznicy objawień, 20 stycznia w bazylice zostanie odprawiona uroczysta Msza Święta, której będzie przewodniczył watykański sekretarz stanu ks. Kardynał Pietro Parolin. Oprawę artystyczną zapewni chór z watykańskiej Kaplicy Sykstyńskiej. Papież Franciszek udziela odpustu zupełnego do dnia 20 stycznia 2018 dla wszystkich tych, którzy pójdą do bazyliki, aby czcić Matkę Bożą Cudownego Medalika.

Historia Cudownego Medalika
Cudowny Medalik został wybity przez siostrę Katarzynę Labouré z zakonu Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paolo. Umieszczony na nim wizerunek zobaczyła w czasie objawienia Matki Bożej, 27 listopada 1830 roku w Paryżu w Rue Bac. – Wszyscy, którzy będą z ufnością nosić ten medalik, zwłaszcza zawieszony na szyi – powiedziała Matka Boża – otrzymają wiele łask. Obok Maryi zmaterializował się owalny, dwustronny obraz, który został wybity na Cudownym Medaliku.
W 1832 roku, w dwa lata po objawieniach, prośba Maryi została spełniona: medalik został wybity. Jedną z pierwszych osób, która go otrzymała, była s. Katarzyna, która gdy tylko go otrzymała, ucałowała go z czcią, kilka razy mówiąc: „Teraz musimy go rozsławić”. Łaski i cuda uzyskane dzięki medalikowi były tak liczne i oczywiste, zarówno duchowe jak i cielesne, że szybko został nazwany „Cudownym”.
Do dzisiaj rozprowadzono tysiące medalików wśród wiernych na całym świecie, dzięki zaangażowaniu braci mniejszych Świętego Franciszka z Pauli, którzy z kościoła Sant’ Andrea delle Frate utworzyli włoskie centrum szerzenia tej świętej tradycji.
Było wielu świętych, którzy czcili tę ikonę Maryi, w tym: Giovanni Bosco, Teresa z Lisieux, Louis Guanella, Alojzy Orione i Maksymilian Kolbe, który tam, przed obrazem Matki Bożej, odprawił swoją pierwszą Mszę Świętą.

20.01.2017
Źródło:Papaboys.org
Tłumaczenie: Beata W.

Leave a reply

Your email address will not be published.