U Matki Bożej Pocieszenia w Leżajsku 06.01.2018

 
 
 

Ks. Jarosław przebywa dzisiaj w Leżajsku w woj. podkarpackim, gdzie znajduje się sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia. Opiekę nad nim sprawują oo. bernardyni. Bazylika Zwiastowania Najświętszej Marii Panny i klasztor bernardynów w Leżajsku są jednym z najcenniejszych zabytków architektury kościelnej z pogranicza renesansu i baroku, stanowiące drugie co do wielkości bernardyńskie sanktuarium maryjne. Wnętrze bazyliki leżajskiej wypełnia 19 ołtarzy bocznych, powstałych w XVII-XVIII wieku. W ciągu roku sanktuarium odwiedza ok. 250 tys. pielgrzymów i turystów. Organizowane są w nim także koncerty organowe.

Obraz Matki Bożej Pocieszenia powstał przed rokiem 1590. Jest dziełem ks. Erazma z Leżajska, który wstąpił do Zakonu Kanoników Regularnych zwanych Bożogrobcami. Wiedzę malarską zdobywał w środowisku krakowskim. Był autorem wielu obrazów religijnych.
Wizerunek był pierwotnie umieszczony w drewnianym, wzniesionym na miejscu objawień kościele, skąd w XVII w. zabrano go do istniejącej dziś, specjalnie wybudowanej kaplicy. Swoją szczególną pozycję wśród znanych wizerunków Matki Bożej w Polsce zawdzięcza temu, że od początku cieszył się wielkim kultem wśród wiernych. Jako słynący łaskami, został oficjalnie ogłoszony przez władze kościelne za cudowny. W 1752 r.,obraz został wyróżniony koronami papieża Benedykta XIV.
W 1981 roku Stolica Apostolska ustanowiła dzień 7 maja świętem Matki Bożej Leżajskiej Pani Pocieszenia.
Ks. Jarosław już o godz. 9 będzie sprawował Eucharystię, prosząc Matkę Bożą, aby przyszła z pocieszeniem dla wielu, którzy potrzebują wsparcia.
Sprzed klasztoru ks. Jarek wygłosi pierwszą sobotnią katechezę w roku 2018. Zaraz po przyjeździe nakręcony został krótki materiał ukazujący piękno tego miejsca. Specjalny materiał realizowany w Leżajsku przez Charbel TV będzie można zobaczyć już jutro na naszym portalu www. padrejarek.pl.

 

 

 

Leave a reply

Your email address will not be published.