Z Jezusem zawsze się zwycięża

 
 
 

Największy na świecie pomnik Chrystusa, znajduje się w Świebodzinie. Żelbetowa rzeźba została wzniesiona w roku 2010 wg projektu Mirosława Pateckiego. Przedstawia Jezusa Chrystusa jako Króla Wszechświata.

Całkowita jego wysokość wynosi 36 m, z czego 33 m przypada na figurę Jezusa, a 3 m na wieńczącą pomnik pozłacaną koronę. Pomnik wzniesiony został na liczącym 16,5 m wysokości kopcu  (łączna wysokość pomnika i kopca wynosi 52,5 m). Masa konstrukcji szacowana jest na ponad 440 ton. Koszt całej budowy szacuje się na ok 6 milionów złotych, które zostały pokryte z dobrowolnych datków wiernych, Polonii amerykańskiej, a także lokalnych przedsiębiorców. W ubiegłym roku przeprowadzone został remont pomnika.

Najbardziej znaną i najstarszą figurą Chrystusa jest ogromny posąg w Rio de Janeiro, upamiętniający setną rocznicę niepodległości Brazylii. Statua ma 30 metrów wysokości i jest postawiona na 8-metrowym cokole. Głowa liczy 3,5 metra wysokości, a odległość między końcami palców rąk wynosi 28 metrów. Pomnik został zaprojektowany przez francuskiego rzeźbiarza polskiego pochodzenia Paula Landowskiego. Rzeźbę zbudowano we Francji i przewieziono do Rio de Janeiro. Odsłonięcie nastąpiło 12 października 1931 r. Dokonał tego projektant oświetlenia pomnika Gugliemo Marconi, który włączył je z jachtu we włoskiej Genui. Uroczystość tę powtarzano dwukrotnie: gdy zainstalowano nowe oświetlenie, włączenia dokonał papież Paweł VI , a z okazji 50. rocznicy budowy 12 października 1981 – papież Jan Paweł II. W 1980 roku, przed pielgrzymką do Rio Jana Pawła II, umyto figurę Chrystusa.

W Portugalii, na przedmieściach Lizbony usytuowany  na przeszło 80-metrowym cokole znajduje się 28-metrowy pomnik Chrystusa Króla. Fundatorem i pomysłodawcą monumentu był ówczesny  premier Portugalii – António de Oliveira Salazar. Figura Chrystusa zaprojektowana została przez rzeźbiarza Francisco Franco de Sousa. Uroczyste odsłonięcie pomnika miało miejsce 17 maja 1959 roku.

We Włoszech, w miejscowości Maratea  na szczycie Monte San Biagio, stoi ogromna  figura Chrystysa Zbawiciela, wykonana w 1965 roku z marmuru przez rzeźbiarza florenckiego Bruno Innocentiego.  Całkowita wysokość pomnika wynosi ponad 21 metrów, a rozpiętość ramion 19 metrów.

W 2011 roku w Peru w Limie stanęła licząca 37 metrów figura Chrystusa Pacyfiku. Jej wysokości wynosi 37 metrów, z czego 22 m mierzy statua, a 15 m podstawa pomnika.

Gdziekolwiek powstaje figura Jezusa Chrystusa, staje się symbolem danego miejsca. Kilka lat temu w Świebodzinie nikt nie myślał, że miasto zdobędzie taką sławę; wszyscy dziś mówią – Świebodzin, to tam gdzie jest największa na świecie figura Chrystusa Króla. I dobrze, że tworzone są takie wielkie monumenty dla Jezusa, bo słowo Chrystus wypowiadają wierzący i niewierzący, ludzie z różnych warstw i środowisk. Można by rzec, że jest to też ewangelizacja. I zawsze Jezus jest w centrum, bo nawet gdy spojrzymy dziś w stronę Brazylii to zapewne wielu mówi: olimpiada w Rio de Janeiro, tam gdzie jest figura Chrystusa Króla – mówi  ks. Jarosław.

Dlatego zdecydował, by w najbliższą sobotę o godz. 10 poprowadzić  w Świebodzinie przy figurze Chrystusa Króla Drogę Krzyżową. Jej intencja: by Jezus zwyciężał i by dla Jezusa każdy nauczył się zwyciężać grzech, słabość, nieuporządkowanie, a także wszelkie zniewolenia i nałogi.

Myślę , że każdy z nas uczestniczy w „olimpiadzie” dla Chrystusa, odkąd tylko ma rozeznanie dobra i zła. Ta duchowa olimpiada różni się  jedną zasadą od innych: jeżeli ktoś przyjmie Jezusa naprawdę do serca, przylgnie do Niego całym sercem, to na pewno zwycięży. Z Jezusem bowiem zawsze się zwycięża, nie ma przegranych. Niech to będzie mottem dzisiejszego dnia – mówi ks. Jarosław.

(oprac. BRS)

9.08.2016

 

Leave a reply

Your email address will not be published.