Zmarł kardynał Franciszek Macharski

 
 
 
Kard. Macharski urodził się 20 maja 1927 roku w Krakowie. Zdał maturę po zakończeniu II wojny światowej, w latach 1945-1950 studiował w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Krakowskiej. Przez sześć lat był wikarym w kilkutysięcznej parafii pw. Świętych Szymona i Judy Tadeusza w Kozach.
Następnie – po problemach związanych z odmową współpracy z SB – wyjechał w 1956 roku do szwajcarskiego Fryburga, gdzie zdobył stopień doktora na podstawie dysertacji “Duszpasterstwo we współczesnym świecie”.
Przez wiele lat wykładał teologię pastoralną i homiletykę na Papieskim Wydziale Teologicznym w Krakowie. W latach 1970-78 był rektorem krakowskiego Wyższego Seminarium Duchownego. Po wyborze Karola Wojtyły na papieża ks. Macharski został metropolitą krakowskim. W stanie wojennym walczył o prawa internowanych i ich rodzin, a w 1981 r. po zamachu na Jana Pawła II poparł organizatorów Białego Marszu, który na znak solidarności z walczącym o życie papieżem przeszedł ulicami Krakowa.
Kard. Macharski odegrał ważną rolę w okresie wielkich transformacji społecznych i politycznych. Kardynał wspierał “Solidarność”, był duchowym ojcem słynnych Mszy św. za Ojczyznę.
Był też inspiratorem Tygodni Kultury Chrześcijańskiej w archidiecezji. Po wydarzeniach Sierpnia 1980 wskrzeszono działalność Komisji wspólnej Rządu i Episkopatu, której współprzewodniczącym był właśnie metropolita krakowski. Później, w latach 80. kardynał bronił praw represjonowanych i ich rodzin, odwiedzał internowanych.
Znany był ze swego szczególnego przywiązania do idei miłosierdzia. Świadczy o tym długa lista dzieł charytatywnych, powstałych w okresie, gdy był metropolitą krakowskim: od domów samotnej matki, przez rodzinne domy dziecka, po zakłady opiekuńczo-lecznicze, poradnie psychologiczne i schroniska dla bezdomnych. W styczniu 1990 r. reaktywował, a później doprowadził do rozbudowania działalności Caritas Archidiecezji Krakowskiej, w placówkach której pomoc znajdują chorzy, niepełnosprawni, samotne matki i bezdomni.
Co więcej, podczas swej posługi biskupiej kard. Macharski ustanowił ponad 200 nowych parafii, a w diecezji wybudowano dziesiątki kościołów i kaplic. Wyświęcił ok. 1000 kapłanów. To z inicjatywy kardynała w Oświęcimiu powstało Centrum Dialogu i Modlitwy oraz klasztor ss. Karmelitanek.
Wielu hierarchów i przyjaciół kard. Macharskiego wielokrotnie podkreślało, że kontynuował on dzieło swojego poprzednika – kard. Karola Wojtyły. Jego biskupim zawołaniem stały się słowa: “Jezu ufam Tobie”. To też z inicjatywy kard. Macharskiego wybudowana została bazylika i rozbudowane Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie – Łagiewnikach.
Po śmierci Jana Pawła II kardynał razem z wiernymi czuwał niemal do rana w modlitwie pod papieskim oknem na ul. Franciszkańskiej. W dniu powrotu kardynała z pogrzebu Jana Pawła II, mimo ulewnego deszczu na placu pod papieskim oknem zgromadził się wieczorem tłum mieszkańców miasta. “Dziękujemy! Kochamy! Witamy!” – skandowali krakowianie. “Takich rekolekcji jeszcze w życiu nie miałem” – wyznał wówczas zgromadzonym kard. Macharski.
Od 2005 kard. Macharski był arcybiskupem seniorem. W ostatnich latach życia mieszkał na terenie Sanktuarium Ecce Homo św. Brata Alberta.
Był Kawalerem Orderu Uśmiechu, który cenił – spośród wszystkich odznaczeń – najbardziej. Był honorowym obywatelem wielu miast m.in. Chorzowa, Nowego Targu, Wadowic, Mszany Dolnej. Otrzymał doktoraty honoris causa m.in. Uniwersytetu Jagiellońskiego i Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie, a także Katolickiego Uniwersytetu w Taipei na Tajwanie i Uniwersytetu Adamson w Manili na Filipinach.

Leave a reply

Your email address will not be published.