40 lat kapłaństwa biskupa Rożnavy, ks. prof. Stanislava Stolarika (11.06.2018)

 
 
 

Dokładnie dzisiaj mija 40 lat od przyjęcia święceń kapłańskich przez Stanislava Stolarika, obecnego biskupa ordynariusza diecezji Roźnava na Słowacji. Urodził się 27 lutego 1955 roku w Roźnavie i jest siódmym z ośmiorga dzieci rodziny z miejscowości Stropkova. Po maturze w 1973 roku rozpoczął studia na uniwersytecie w Bratysławie. 11 czerwca 1978 roku w Domu św. Martina w Bratysławie przyjął święcenia kapłańskie. Pracował w różnych parafiach, był proboszczem i dziekanem, wiele lat również w Presovie. Był też diecezjalnym cenzorem, a także członkiem Rady Kapłańskiej oraz Rady Konsultorów. Jest doktorem teologii i filozofii – oba doktoraty obronił na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie.
W roku 1999 uzyskał habilitację, natomiast 10 kwietnia 2006 roku został mianowany profesorem przez prezydenta Republiki Słowackiej.
Przez pewien czas pracował na KUL w Lublinie oraz w Stalowej Woli. Jest autorem wielu artykułów i książek o tematyce teologicznej i filozoficznej, tłumaczonych na różne języki, m.in. na chorwacki. Uczestniczył w międzynarodowych sympozjach i konferencjach. W roku 2005 w Holandii otrzymał międzynarodowy certyfikat wykładowcy.
W roku 2003 został mianowany prałatem Jego Świątobliwości. Rok później papież Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym archidiecezji w Koszycach. Święcenia biskupie przyjął 20 marca 2004 roku w koszyckiej katedrze pw. św. Elżbiety. Był odpowiedzialny za formację duchową kapłanów, jednocześnie przewodniczył konferencji liturgicznej Episkopatu Słowacji, był również członkiem Rady Stałej Konferencji Episkopatu Słowacji od 2009 do 2012 roku. Od roku 2015 ponownie został do niej powołany. W imieniu episkopatu wdrożył projekt, który zrealizowano w Polsce w 2008 roku – jest nim słowacka kaplica w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia
21 marca 2015 papież Franciszek mianował go biskupem diecezji Rożnava. Objął ten urząd 16 maja 2015 roku we wspomnienie św. Jana Nepomucena, który jest patronem tej diecezji.
Dzisiaj o godz. 17 w katedrze w Rożnavie z okazji swego jubileuszu będzie przewodniczył uroczystej Mszy św. Wezmą w niej udział wierni i duchowni diecezji. Mszę św. będzie również koncelebrował ks. Jarosław, zaproszony osobiście przez ks. biskupa.
21 czerwca o godz. 11. ks. bp Stanislav Stolarik będzie również dziękował za 40 lat kapłaństwa z kaplicy Matki Bożej Jasnogórskiej w Częstochowie

Ks. Jarosław prosi zwłaszcza tych, którzy należą do rodziny Domów św. Charbela, aby ks. biskupa Stanislava Stolarika dzisiaj szczególnie otoczyli modlitwą.
Na krótki reportaż z dzisiejszych uroczystości zapraszamy już na jutro. W ciągu dnia w miarę możliwości będziemy też przekazywać informacje z Rożnavy.
(oprac.BRS)

Dodaj komentarz