Anioł Pański: Chrystus oczyszcza bez chłostania oraz życzenia dla kobiet

 
 
 

Scena wypędzenia przekupniów ze świątyni, którą słyszymy w dzisiejszej Ewangelii, była przedmiotem papieskiego rozważania na Anioł Pański. Jak zaznaczył Franciszek, ten prorocki gest Jezusa zrobił olbrzymie wrażenie na obecnych, co z kolei doprowadziło do burzliwego dialogu ze słynnymi słowami: „Zburzcie tę świątynię, a Ja w trzech dniach wzniosę ją na nowo”. To niezrozumiałe w pierwszym momencie stwierdzenie Jezusa stało się dla Jego uczniów jasne dopiero po Zmartwychwstaniu.

„Ten gest Jezusa i jego prorocze przesłanie staje się w pełni zrozumiałe w świetle Jego Paschy – mówił Papież. – Mamy tu do czynienia, według Ewangelisty Jana, z pierwszą zapowiedzią śmierci i zmartwychwstania Chrystusa: Jego ciało, zniszczone na krzyżu przez przemoc grzechu, stanie się w Zmartwychwstaniu powszechnym miejscem spotkania Boga z ludźmi. I zmartwychwstały Chrystus jest właśnie miejscem powszechnego spotkania dla wszystkich między Bogiem a ludźmi. Dlatego Jego człowieczeństwo jest prawdziwą świątynią, gdzie Bóg się objawia, mówi i pozwala się spotkać. A prawdziwi czciciele Boga nie są kustoszami materialnej świątyni, posiadaczami religijnej władzy i wiedzy, ale tymi, którzy oddają cześć Bogu «w duchu i prawdzie»”.

Jak zaznaczył Franciszek, wydarzenie z dzisiejszej Ewangelii jest również dla nas wskazówką na obecny okres liturgiczny. Jest on przygotowaniem do obchodów Wielkanocy, gdy odnowimy chrzcielne przyrzeczenia.

„Idźmy przez świat jak Jezus i czyńmy z całego naszego życia znak Jego miłości do naszych braci, szczególnie najsłabszych i najbiedniejszych – zachęcił Ojciec Święty. – W ten sposób budujemy Bogu świątynię naszego życia, czyniąc Go «dotykalnym» dla tak wielu ludzi, których spotykamy na naszej drodze. Jeśli jesteśmy świadkami tego Chrystusa żywego, wówczas wielu spotka Jezusa w nas, w naszym świadectwie. Jednak zapytajmy się, i niech każdy zada sobie to pytanie: czy Pan rzeczywiście czuje się u siebie w moim życiu? Czy pozwalam Mu dokonać «oczyszczenia» mojego serca i wypędzić bożki, czyli pewne postawy żądzy, zazdrości, światowości, zawiści, nienawiści, te zwyczaje plotkowania czy obmawiania innych? Czy pozwalam Mu się oczyścić z tych wszystkich zachowań przeciwnych Bogu, bliźniemu i nam samym, jak to słyszeliśmy w pierwszym czytaniu? Każdy może odpowiedzieć sobie samemu, w ciszy własnego serca: «Tak, pozwalam Jezusowi zrobić trochę porządku w moim sercu». A może: «O, boję się, że mnie wychłosta»? Ależ Jezus nigdy nie bije. Jezus oczyszcza delikatnie, z miłosierdziem i miłością. Miłosierdzie jest Jego sposobem oczyszczania. Pozwólmy, aby Pan wszedł do nas ze swoim miłosierdziem – nie z biczem, ale z miłosierdziem – by zrobić porządek w naszych sercach”.  

Ojciec Święty zaznaczył na koniec, że szczególnym miejscem owego spotkania z Panem, ukrzyżowanym i zmartwychwstałym, jest Eucharystia.

 

Życzenia dla kobiet

Po odmówieniu modlitwy Anioł Pański Papież nawiązał do Międzynarodowego Dnia Kobiet:„Dzisiaj, 8 marca, kieruję pozdrowienie do wszystkich kobiet, które każdego dnia starają się budować społeczeństwo bardziej ludzkie i przyjazne. I po bratersku dziękuję także tym, które na tysiąc sposobów dają świadectwo Ewangelii i pracują w Kościele. To jest dla mnie okazja, by potwierdzić doniosłość i konieczność ich obecności w życiu – dodał Franciszek. – Świat, gdzie kobiety są spychane na margines to świat bezpłodny, bo kobiety nie tylko przynoszą życie, ale przekazują nam zdolność widzenia dalej, przekazują umiejętność pojmowania świata innymi oczami, odczuwania spraw sercem bardziej kreatywnym, cierpliwszym, czulszym. A więc modlitwa i szczególne błogosławieństwo dla wszystkich kobiet tu obecnych na placu i w ogóle dla wszystkich kobiet”.

tc/ rv 

Leave a reply

Your email address will not be published.