Budujcie mosty pokoju – apel Ojca Świętego do młodych

 
 
 

 

Do przezwyciężania ran, pokonywania “terroryzmu plotek” oraz budowania mostów pokoju zachęcił Franciszek młodych Włochów zgromadzonych 27 lipca wieczorem na swoim narodowym święcie odbywającym się pod hasłem ‘Live da Cracovia’ na błoniach Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach. Ojciec Święty połączył się z nimi za pomocą telewizji.

Papież rozpoczął od odpowiedzi na pytanie zadane przez młodą dziewczynę z Apulii, która podzieliła się swoim bólem po katastrofie pociągów 23 lipca, w której zginęły 23 osoby, w tym jeden z jej znajomych. Ona sama tylko przypadkiem nie znalazła się w tym pojeździe.

“To co się tobie przytrafiło to rana. W tym wypadku niektórzy odnieśli rany na ciele, a ty zostałaś zraniona na swej duszy, zaś ta rana nazywa się: strach. Doznałaś szoku, który spowodował twoje cierpienie, ale daje on tobie szansę wyjścia, pójścia dalej. Życie jest pełne blizn. Mądrość ludzka jest tym właśnie: niesieniem naprzód rzeczy dobrych i złych, jakie przynosi życie” – powiedział Franciszek.

Kolejne pytanie zadała dziewczyna, która jako dziecko przeprowadziła się do Włoch, padła ofiarą mobbingu i próbowała nawet popełnić samobójstwo. Odpowiadając, Ojciec Święty stwierdził, że okrucieństwo jest postawą, które powoduje wszelkie wojny. Okrucieństwo, które nie pozwala innym się rozwijać i zabija drugą osobę. “Plotki są terroryzmem, czymś co musimy przezwyciężać. Jak się to pokonuje? Czy można całkowicie przebaczyć? To łaska, o którą musimy prosić Pana. My sami o własnych siłach nie możemy tego uczynić. Przebaczenie jest łaską, jaką daje nam Pan” – powiedział papież dodając, że drugą postawą wymierzoną w grzechy języka jest łagodność, postawa pokory.

Z kolei zwracając się do młodego człowieka, który 22 lipca był w Monachium, podczas zamachu w którym zginęło 10 osób, Franciszek wskazał, że drogą do pokoju są mosty, zaś nienawiść wznosi mury.

“Musisz wybrać w życiu: albo buduję mosty, albo stawiam mury. Mury dzielą a nienawiść wzrasta… Mosty łączą. Jeśli uściśniesz dłoń przyjaciela, jakiejś osoby, budujesz most międzyludzki. Natomiast kiedy zadajesz cios drugiemu, obrazisz drugiego – stawiasz mur. Chcę widzieć wiele ludzkich mostów. Podnieście wysoko ręce. To jest tak. To jest program życia. Tworzenia mostów między ludźmi” – powiedział Ojciec Święty młodym Włochom zgromadzonym na łagiewnickich błoniach.

Leave a reply

Your email address will not be published.