Czy tylko pozdrawiasz Jezusa, czy Go przyjmujesz? (15.04.2019)

 
 
 

Wczorajsza Niedziela Palmowa była wielkim świętem, które przyciągało ludzi. Nawet wielu z tych, którzy zwykle w niedzielę nie chodzą do kościoła, przyszło z dziećmi, ponieważ chciało przynieść palmę. Ludzie czasami nawet nie wiedzą, jakie ma ona znaczenie. Tak pielęgnują ten zwyczaj, że palma ma dla nich formę sacrum. Zaczynają już sobie składać życzenia w Niedzielę Palmową. Jeszcze co prawda nie mówią: życzę ci pięknej palmy, ale wczoraj po raz pierwszy ktoś napisał do mnie życzenia „Z okazji Niedzieli Palmowej życzę księdzu świętej palmy…”
Tradycję należy podtrzymywać, jest ona piękna, nie może jednak przekraczać pewnych barier.
Pan Jezus nie wjeżdżał przecież do Jerozolimy na słoniu czy też innym zwierzęciu. No, jeszcze można się zgodzić, że osiołek, to taki mały koń… Dlatego jestem skłonny zrozumieć biskupa Leona Dubrawskiego, ordynariusza w Kamieńcu Podolskim, prywatnie mojego przyjaciela, znamy się bowiem od wielu lat. Przeszła tam wczoraj przepiękna procesja Niedzieli Palmowej, na koniu wjeżdżał Pan Jezus, również i pasterz tamtej diecezji dosiadł konia. Oczywiście biskup Dubrawski nie jechał konno cały czas, był też moment poświęcenia palm i etap procesji przebył pieszo. Jednak widziałem wczoraj wiele relacji z różnych stron świata – pochód z Jezusem z Niedzieli Palmowej na Ukrainie był piękny i wyjątkowy.

Пастирське слово Єпископа Леона Дубравського під час Маршу для Ісуса. Вербна Неділя 2019.04.14, Кам'янець-Подільський. (частина 3)Marsz dla Jezusa, Niedziela Palmowa 2019. Kamieniec Podolski. Ukraina. Przed wjazdem do Starego Miasta ks. biskup Leon Dubrawski dosiadł konia i z siodła, jak z ambony, wygłosił krótkie kazanie: "Jezus zapłakał nad Jerozolimą, tak jak dzisiaj płacze nad naszym miastem. Przyjmijmy Jezusa jako naszego Króla. Jezus pragnie naszych serc! Hosanna Synowi Dawidowemu!"

Gepostet von Jaroslaw Gizycki am Sonntag, 14. April 2019

Марш для Ісуса. Кам'янець-Подільський 2019.04.14 (частина 1)Marsz dla Jezusa. Niedziela Palmowa, Kamieniec Podolski. Ukraina 🙂

Gepostet von Jaroslaw Gizycki am Sonntag, 14. April 2019

Марш для Ісуса. Вербна Неділя 2019.04.14, Кам'янець-Подільський (частина 2)Marsz dla Jezusa, Niedziela Palmowa 2019. Kamieniec Podolski. Ukraina

Gepostet von Jaroslaw Gizycki am Sonntag, 14. April 2019

Niech Wielki Tydzień będzie czasem refleksji również nad istotą wczorajszego dnia: czy Jezusa tylko witano, czy również Go przyjęto w Jerozolimie? Za kilka dni okaże się, że tak naprawdę Go nie przyjęto, lecz odrzucono. Fałszywa twarz ludzi stojących w jerozolimskim tłumie… I spróbuj sobie odpowiedzieć na pytanie: czy ty pozdrawiasz Jezusa i przyjmujesz Go, czy kończy się na pozdrowieniu, krótkim zatrzymaniu i idziesz dalej w swoim życiu?
Na początku Wielkiego Tygodnia życzę wszystkim i sobie, abyśmy w tym czasie otworzyli swe serca na prawdziwe przyjęcie Boga.
ks. Jarek

Leave a reply

Your email address will not be published.