Drugi etap pielgrzymki Ojca Świętego Macedonia Północna (Vatican Service News – 07.05.2019)

 
 
 
W dniu dzisiejszym Papież Franciszek  rozpoczął drugi etap swej bałkańskiej pielgrzymki. Rano, żegnany  w Bułgarii m.in. przez premiera Borisa Bojkowa,  udał z się z niej do Macedonii Północnej. Katolicy w Macedonii stanowią zaledwie 1 procent ludności .Większość mieszkańców tego kraju to prawosławni i muzułmanie. Franciszek odwiedza tam tylko jedno miasto – Skopje, gdzie urodziła się i dorastała św. Matka Teresa z Kalkuty.

O godz. 8.10 samolot papieski wylądował na lotnisku w Skopje, stolicy Macedonii Północnej. Został przywitany przez  prezydenta  kraju Gjorge Iwanow oraz premier Zoran Zaew. Papież spotkał się również z przedstawicielami rządu oraz korpusem dyplomatycznym. Papież następnie udał się do domu  pamięci Matki Teresy. Stoi on na miejscu kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa, w którym ochrzczona była święta, a który został zniszczony w czasie trzęsienia ziemi, jakie nawiedziło Skopje w 1963 r. W nim Papież modlił się przed relikwiami Matki Teresy, a następnie spotkał się z ubogimi. W spotkaniu tym wzięli także udział jej dwaj kuzyni.

W godzinach popołudniowych Ojciec Święty Franciszek udał się do  Centrum duszpasterskiego, gdzie odbyło się międzyreligijne spotkanie z młodzieżą. Brali w nim udział przedstawiciele wszystkich wyznań i religii obecnych w Macedonii Północnej. Ostatnim punktem pielgrzymki Franciszka do tego bałkańskiego kraju było spotkanie z kapłanami, ich rodzinami oraz osobami konsekrowanymi. Większość katolików tam żyjących należy do obrządku bizantyjskiego, który dopuszcza małżeństwo księży. Po nim Franciszek udał się na lotnisko, skąd, po ceremoni pożegnania odleciał do Rzymu.

Leave a reply

Your email address will not be published.