Franciszek modli się za Benedykta XVI w jego 88. urodziny

 
 
 

 

pap BXVI

Papież Franciszek odprawił poranną Mszę w intencji Benedykta XVI, który kończy dziś 88. lat. Przypominając o urodzinach Papieża-seniora zachęcił do modlitwy w jego intencji, by Pan go wspierał i dawał mu wiele radości i szczęścia.

„Ludzie często mi mówią, że ich szacunek i podziw dla Papieża Benedykta rośnie u nich z każdym dniem i tym usilniej się za niego modlą” – wyznaje ks. Alfred Xuareb, który był drugim papieskim sekretarzem. Wskazuje on zarazem na ogromną pogodę ducha Papieża-seniora i jego wielki wewnętrzny pokój wynikający ze świadomości tego, że podjął słuszną decyzję.

„Papież Benedykt jest coraz bardziej kochany – powiedział Radiu Watykańskiemu ks. Xuareb. Ja sam widuję go teraz rzadziej, ale wciąż się za niego modlę. Kiedy spotykam go w ogrodach watykańskich, zawsze mnie chętnie pozdrawia. Ostatnio, kiedy wracał z modlitwy, nie chciałem mu przeszkadzać i zatrzymałem samochód kilka metrów od domu, w którym teraz mieszka, tak by mógł spokojnie przejechać. Dopytał się jednak żandarma, kto jest w samochodzie, i zawołał mnie do siebie mówiąc żartobliwie: «Ależ ks. Alfredzie, nie chciałbym, żebyś zaczął się mnie teraz bać». Ta jego sympatia do mnie przenosi się też na innych ludzi. Pamiętam urodziny Benedykta XVI w 2008 r. Było to w czasie podróży do Stanów Zjednoczonych. W Białym Domu odśpiewaliśmy mu tradycyjne «Sto lat». Wydawał mi się bardzo wzruszony takim przyjęciem. Wspomnienie wszystkich wspólnych chwil, które dane mi było z nim przeżyć w papieskim apartamencie, jest czymś pięknym”.

Z kolei abp Georg Gänswein, wieloletni sekretarz Benedykta XVI, który obecnie mieszka z nim w Watykanie, podkreśla, że Papież mimo ograniczeń zdrowotnych spowodowanych wiekiem prowadzi szeroką korespondencję i wiele się modli. Nie tylko w intencji obecnego pontyfikatu, ale także ludzi z całego świata, którzy przysyłają mu swe prośby. „Często otrzymujemy listy z podziękowaniem za wybłagane przez Papieża łaski, dotyczące choćby pokonania życiowych trudności czy wyjścia z choroby” – mówi abp Gänswein. Zaznacza zarazem, że Benedykt XVI przeżywa starość z pełną świadomością swego wieku i ze spokojem przygotowując się na śmierć, która – jak zaznacza papieski sekretarz – również jest „sztuką chrześcijańską”.

bz/ rv

Leave a reply

Your email address will not be published.