Historia papieskich butów (11.08.2018)

 
 
 

Wakacyjny nastrój zachęca nas byśmy czasami pochylali się nad pozornie błahymi sprawami . Z wielkim prawdopodobieństwem mogę założyć ,że większość z nas nie ma pojęcia skąd się wzięła tradycja czerwonych butów, noszonych przez większość papieży.

Kolor butów , zgodnie z tradycją,  symbolizuje krew męczenników,  którzy podążyli śladami Chrystusa na Golgotę. Czerwone  papieskie buty miały jednak również symbolizować poddanie papieża Jezusowi, poddanie się Jego władzy, ale też Jego miłości.

Buty papieskie nie były wykonywane ze zwykłej skóry ale z safianu, marokańskiej skóry – bardzo cienkiej i miękkiej, barwionej skóry kozła lub barana. Były wypełnione adamaszkiem – najczęściej jedwabną, zwykle jednobarwną tkaniną z wzorem matowym na błyszczącym tle .  Tradycyjnie tkanina ta była produkowana w stolicy Syrii, Damaszku . Od kilkudziesięciu laty buty papieskie wykonuje ten sam szewc, który przygotowuje buty dla Patriarchy Konstantynopola i Patriarchy Moskiewskiego. Wydaje się ,że w tym małym geście widać również tęsknotę do jedności, która uwydatnia się w tak symboliczny sposób.

Z niewielkimi wyjątkami ,niemal wszyscy papieże od wielu wieków noszą buty papieskie – w kolorze czerwonym. Oprócz  papieża Franciszka z tego koloru w historii papiestwa zrezygnował papież Pius V, który w połowie XVI wieku nosił buty białe – wynikało to stąd, że był on dominikaninem. W tym zakonie zaś kolor habitu tradycyjnie to kolor biały. Zdarzało się jednak również świętemu Janowi Pawłowi II, że rezygnował czasami z papieskich butów na rzecz zwykłych w kolorze brązowym czy czarnym nawet przy okazji oficjalnych spotkań, wizyt i uroczystości. Na poniższym zdjęciu widzimy Jana Pawła II z  z prezydentem USA, Georgem Bushem Seniorem  w … brązowych butach.

Dopiero jednak zdecydowane odstąpienie od tradycji , wykonane przez papieża Franciszka wywołało prawdziwą burzę spekulacji nad powodami tej decyzji. Jak wiemy papież Franciszek jest człowiekiem z wielką pokorą ale i wielkim dystansem do swojej osoby. Przy okazji jednego z wielu spotkań podczas pobytu w USA,  papież Franciszek opowiedział anegdotę na własny temat. Jeden z kardynałów opowiedział mu o pewnej starszej pani, która pytała go o opis Antychrysta w Księdze Apokalipsy, bo była przekonana, że papież Franciszek nie nosząc tradycyjnych czerwonych butów z pewnością nim jest. Papież puentując opowieść powiedział , że ludzie pewnie chcą mieć  tysiące powodów, aby myśleć że papież jest komunistą, albo nim nie jest. Papież chciał przez to podkreślić, że zmiana tradycji – która nie jest obecna w żadnych oficjalnych zasadach czy doktrynie Kościoła katolickiego – nie musi oznaczać czegoś złego.

Jak się wydaje,  najbardziej prawdopodobne motywy takiego zachowania przekazała światu siostra papieża Franciszka Maria Bergoglio. Zapytana również o tę sprawę odpowiedziała : “Ten, kto chce zmian, musi się przede wszystkim sam zmienić, a ten proces może się dokonywać powoli. Papież pragnie Kościoła, który pozbędzie się swoich materialnych bogactw i przywilejów, Kościoła, którego pasterze nie będą się izolowali, ale «będą czuli swoje owce», nie będą się stawiali ponad wiernych ani unikali kontaktu z ludźmi, lecz będą żyli wśród nich i im służyli”. Dlatego – jak podkreśla  Maria Bergoglio  siostra papieża – odmówił on również noszenia czerwonych butów, które w jego ocenie kojarzą się z symbolem królowania”. Rezygnacja z butów papieskich  to symbol stylu w jakim pracuje papież Franciszek. Jak oceniają Jego pontyfikat watykaniści papież odchodzi od stylu określanego jako papieski styl barokowy na rzecz prostoty, surowości i minimalizmu w stroju papieża ale i całym stylu sprawowania służby pasterskiej. Nie ma więc powodów do zgorszenia, czy buntu z powodu koloru papieskich butów . Ważniejszym jest to co czyni Ojciec Święty Franciszek dla Kościoła, oczyszczając go z wielu trudnych i jakże gorszących spraw. Módlmy się za papieża Franciszka.

vAR

Leave a reply

Your email address will not be published.