Idę jak wtedy – niosąc wam miłość.Poświęcono kamień węgielny pod pomnik ks. Karola Wojtyły w Gdowie

 
 
 

Pomnik ks. Karola Wojtyły, idącego z walizką drogą z Gdowa do Niegowici, czyli na swoją pierwszą parafię, stanąć miał przy rondzie na tej trasie podczas Światowych Dni Młodzieży. Pisaliśmy o tym na naszej stronie, zachęcając także do wpłat na konto budowy. Ks. Jarek, dzięki któremu w Niegowici od roku 1999 stoi jedyny (jak dotąd) pomnik przedstawiający papieża jeszcze w czasach, gdy był wikarym, zachęcał do wspierania tej inicjatywy.kamien4

Figura ks. Karola jest już gotowa, jednak termin odsłonięcia pomnika przesunięto, głównie ze względów organizacyjnych, o kilka miesięcy. Uroczystość odbędzie się w jesieni, natomiast w niedzielę poświęcono kamień węgielny, który następnie przewieziono tam, gdzie znajdzie się pomnik.

W Sanktuarium Matki Bożej w Gdowie odprawiona została wieczorem uroczysta Msza św. w intencji inicjatorów i fundatorów budowy pomnika. Przewodniczył jej niegowicki proboszcz ks. dziekan Paweł Sukiennik.

W homilii gdowski wikary ks. Tomasz Jajecznica, podkreślił, że chociaż powstający pomnik ma przypominać pierwsze kroki ks. Karola, które wiodły go ku świętości, jego postać i działalność, najważniejszym pomnikiem będzie wprowadzanie w nasze życie przekazu, który nam ten święty pozostawił.  – Stawiając mu pomnik zadbajmy, by taki pomnik stanął także w naszych sercach, byśmy przejęli się orędziem, które nam pozostawił. Niech nasza codzienność, otwartość, głoszenie Ewangelii stanie się najpiękniejszym pomnikiem. Niech będzie to pomnik żywy, odlany nie z metalu, ale z naszych serc – powiedział m.in. kamien3

Kamień został poświęcony przed zakończeniem Mszy św., a po niej przewieziono go na miejsce, gdzie stanie pomnik. Jeszcze przed Mszą św., wahano się, czy transportować głaz, bo od sobotniego popołudnia padał nieustanny deszcz – jednak tuż przed godz. 19 pogoda na chwilę się poprawiła. Granitowy kamień ważący około 300 kg przewieziono na rondo i ustawiono na specjalnym postumencie. Nad nim znajduje się baner z zaproponowanymi przez ks. Jarosława słowami: „Idę jak wtedy…niosąc wam miłość” i zdjęciem pomnika, który stanie w tym miejscu już za kilka miesięcy.

 

Barbara Rotter-Stankiewicz

Leave a reply

Your email address will not be published.