Jan Paweł II zmieniał świat – Niezwykły dokument

 
 
 

Pielgrzymka z relikwiami św. o. Pio po Polsce przypomina mi pielgrzymowanie ze św. Janem Pawłem II. I to chyba nie przypadek, że habit św. O. Pio, te niezwykłe relikwie, przybywają do nas w Roku Miłosierdzia, w przeddzień głównych uroczystości, jakie będą miały miejsce w kwietniu z racji obchodów 1050 rocznicy chrztu Polski. To nie jest przypadek, jestem przekonany. A to, że możemy w tak uroczysty sposób obchodzić te dni, zawdzięczamy najpierw Panu Bogu, a po Bogu świętemu Janowi Pawłowi II. Modląc się przy relikwiach świętego Ojca Pio dziękujemy Bogu za chrzest naszej ojczyzny.

ninedaysthatchangedtheworld_600x337.
Jan Paweł II przez swój pobyt w różnych miejscach, a szczególnie w Polsce, zmieniał ludzi, zmieniał świat. Uznajemy to nie tylko my, Polacy, ale i obcokrajowcy. Amerykanie nakręcili na ten temat dokumentalny film pt. „Dziewięć dni, które zmieniły świat”. Jego reżyserem jest Kevin Knoblock, a producentami amerykański polityk Newt Gingrich i jego żona Callista, której babcia była Polką.

.
film

Niedawno, bo w przeddzień mojego wyjazdu z Pietrelciny, „Dziewięć dni, które zmieniły świat” nadała Telewizja Trwam. To przywołało wspomnienia, ponieważ pomagałem w realizacji tego filmu nie tylko na terenie Włoch, ale i Polski. Poproszono mnie także o słowa komentarza. Mówiłem o Janie Pawle II. Najbardziej utkwiła mi w pamięci wypowiedź na temat krzyża.
Premiera filmu odbyła się na Zamku Królewskim w Warszawie, gdzie zostałem zaproszony. Radość moja była tym większa, że wśród zaproszonych przedstawicieli Ministerstwa Spraw Zagranicznych i zgromadzonych gości, producent pan Newt Gingrich, były kandydat na prezydenta Stanów Zjednoczonych, publicznie powiedział, że miałby problemy w realizowaniu tego filmu, „gdyby nie pomoc ze strony księdza Jarosława Cieleckiego”. Było mi bardzo miło usłyszeć takie podziękowanie. Tamte oklaski pamiętam do dziś. Zdawałem sobie sprawę, że film ten będzie pokazany w wielu miejscach świata. Został on wyemitowany w Stanach Zjednoczonych, w kinach uniwersyteckich, parafialnych…Wyświetlany był także w Polsce – płyta DVD sprzedawana była razem z książeczką o pierwszej pielgrzymce Jana Pawła II do ojczyzny. Spotkał się z ogromnie dobrym przyjęciem. Co jakiś czas otrzymywałem od reżysera i realizatorów e-maile z podziękowaniami. Powiedziano mi też,jpiininedaysgingritchże kiedy film był montowany w Stanach Zjednoczonych, reżyser dał w nim tylko dwie moje wypowiedzi. Dopiero gdy po pokazie tej wersji, okazało się, moja osoba i to co mówiłem wzbudziły duże zainteresowanie, doszedł do wniosku, że ożywiam ten film i wykorzystał wszystko, to co było nagrane, wkładając komentarze w różne miejsca.
Jeśli ktoś pyta, czy kocham mój kraj, odpowiadam, że całym sercem kocham moją ojczyznę i jej historię. Tę dobrą historię, poczynając od tego, co wydarzyło się 1050 lat temu w Gnieźnie. I póki starczy mi sił i życia, to nie tylko cudzoziemców żyjących na tym świecie, ale i świętych cudzoziemców proszę, by dopomagali Polsce i całemu narodowi.
Ks. Jarek Cielecki

1a3a

 

 

 

2a

.

Fragment filmu ” Dziewięć dni, które zmieniły świat”

Leave a reply

Your email address will not be published.