Już niedługo II Dni św. Charbela

 
 
 

Już za kilkanaście dni pielgrzymi wyjadą na II Dni Św. Charbela do Wilna. Większość uczestników to osoby z Domów Modlitwy, ale są również Ci, którzy niedawno po raz pierwszy usłyszeli  o takim świętym.  Trwają już ostatnie przygotowania do tej Pielgrzymki Szlakiem Bożego Miłosierdzia. Wszystkie zapisane osoby otrzymają m.in. chusty z wizerunkiem św. Charbela i specjalnie przygotowane pamiątkowe obrazki z modlitwą Roku Miłosierdzia. Duchową opiekę sprawował będzie Ks. Jarosław Cielecki, który jest promotorem kultu świętego pustelnika z Libanu a także inicjatorem Domów Modlitwy św. Charbela. Poniżej przedstawiamy plan:

II DNI CHARBELA WILNO

1 dzień.  Wilno (1 lipca)

 Zbiórka pod Ostrą Bramą w WILNIE, procesja do Ostrej Bramy  i modlitwa indywidualna.

Msza Święta (kaplica Matki Boskiej Ostrobramskiej).

Po Mszy przejazd na Cmentarz na Rossie (gdzie spoczywa wielu wybitnych Polaków), modlitwa za zmarłych, różaniec.

Dom przy ul. Rasu, w którym był malowany słynny obraz Jezusa Miłosiernego –

Koronka do Bożego Miłosierdzia, konferencja ks. Jarka.

Wyżywienie: obiadokolacja

 

2 dzień. Wilno  (2 lipca)

Dawna dzielnica żydowska ; kościół św. Ducha (są tu relikwie św. Jana Pawła II) – modlitwy poranne, konferencja ks. Jarka

Kościół św. Piotra i Pawła („perła” wileńskiego baroku)

Spacer ul. Niemiecką, świętojańską, Zamkową, Bernardyńską (miejsca związane z A. Mickiewiczem, J. Słowackim, J.I. Kraszewskim, S. Moniuszką, Cz. Miłoszem)

Uniwersytet Wileński (tu studiował J. Słowacki, A. Mickiewicz, Cz. Miłosz)

Zakątek gotycki (gdzie ks. Michał Sopoćko pracował)

Czas wolny

Domek Faustyny na Antokolu (Koronka do Bożego Miłosierdzia,  konferencja)

Panorama miasta z Góry Trzech Krzyży – poświęcenie krzyży

17:00 Msza Święta  i Czuwanie w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego (oryginał obrazu „Jezu, ufam Tobie”),

Wyżywienie: śniadanie i obiadokolacja

 

3 dzień. Wilno – Troki  (3 lipca)

Ponary (wileńska Golgota – drugi polski KATYŃ), Droga Krzyżowa

Troki (30 km od Wilna). Zamek gotycki na wyspie (rezydencja księcia Witolda i królów polskich) – zapoznanie się z historią i życiem Karaimów (domy karaimskie, kienessa, degustacja karaimskich pierogów – kibinów) – zakup pamiątek – świątynia Witoldowa.

Msza św. w kościele Witoldowym (tu się znajduje obraz Matki Boskiej Trockiej – patronki Litwy, drugi koronowany obraz MB na terenie Rzeczpospolitej Obojga Narodów). POWRÓT.

Wyżywienie: śniadanie i obiad

.

Przypomnijmy, że I Dni św. Charbela odbyły się we Florencji koło Radomia. Wszyscy pielgrzymi zgromadzili się wówczas na Mszy Świętej koncelebrowanej przez kilku księży w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Kałkowie- Godowie. Na tę uroczystość do Florencji przybyło ok. 400 osób z Polski, Czech, Ukrainy, Włoch oraz Anglii.  Odbył się m.in. konkurs poezji i piosenki o św. Charbelu, konferencje, było także odosobnione miejsce na modlitwę przy relikwiach św. Charbela, św. Jana Pawła II i św. O. Pio. Swoje świadectwo wiary złożył także ks. Paolo Cecere z Włoch, który wraz z ks. Jarkiem  już dwukrotnie pielgrzymował z relikwiami św. O. Pio po wielu parafiach w Polsce.  Nagranie z tej uroczystości można także zobaczyć w archiwum Charbel Tv.

W tym roku liczba miejsc była ograniczona, ale można powiedzieć, że większość osób zapisana na listę rezerwową pojedzie do Wilna. Najmłodszy pielgrzym ma 6 lat, najstarszy…ok. 80. Polecajmy w modlitwie wszystkich uczestników pielgrzymki a w szczególności ks. Jarosława o szybki powrót do zdrowia i szczęśliwą podróż. Prośmy także o sprzyjającą pogodę i dobre owoce rekolekcji w drodze na Szlaku Bożego Miłosierdzia.

 

 

20.06.2016

Milena Wróbel

Leave a reply

Your email address will not be published.