Królowa Krynicy (16.09.2019)

 
 
 

Na  zboczu Góry Parkowej   od ponad 150 lat znajduje się leśne sanktuarium Matki Bożej Królowej Zdrojów Krynickich – Uzdrowienia Chorych.

Legenda mówi, że dawno, dawno temu pasterka szukająca owieczki trafiła do źródła na zboczu góry, z którego wodę piły leśne zwierzęta. Trafił tam również rycerz z zamku w Muszynie, który się w niej zakochał, ale musieli się rozstać. Na wezwanie króla rycerz ruszył na wojnę z Tatarami. Pasterka zamieszkała w leśnej pustelni. Pewnej nocy usłyszała głos ukochanego, który – zraniony przez dzika – wzywał ratunku. Dziewczyna odnalazła go i zawołała:  Matko Najświętsza, ratuj go!  Matka Boża zstąpiła z niebios, wskazała na wytryskający zdrój ze słowami: – Umyj tą wodą rany rycerza, a żyć będzie. – i tak się stało… Odtąd zaczęła się szerzyć sława cudownego zdroju i cześć dla Najświętszej Panienki – Uzdrowienia Chorych…

Zaniepokojony tym – jak podaje legenda – szatan postanowił zdrój zniszczyć, przywalić olbrzymim głazem. Z dalekich gór porwał skałę i niosąc przez najwyższe szczyty, już zbliżał się do źródła. Ale strzegła go Królowa Krynickich Zdrojów. Kur zapiał, a diabeł upuścił kamień, który do dziś można oglądać w drodze na szczyt Jaworzyny.

Artur Grottger, zachwycony sławą cudownego źródła i jego pięknym otoczeniem zaprojektował statuę Matki Bożej Łaskawej. Dzięki  ofiarności wiernych figura na zboczu Góry Parkowej stanęła w roku 1864. Z czasem jej otoczenie wzmocniono murem, a statuę  ogrodzono żelazną balustradą. W roku 1943 huragan wyłamał wokół figury olbrzymie drzewa, jednak statua Matki Bożej pozostała nienaruszona.

Leśne sanktuarium jest stale odwiedzane tak przez mieszkańców Krynicy jak i przez kuracjuszy i turystów, którzy modlą się tam prosząc o uzdrowienie i inne łaski.

Przed figurą stale są świeże kwiaty, palą się świece. Śpiewają tu ptaki, spotkać można wiewiórki. W kościele parafialnym pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w prezbiterium znajduje się wnęka, a w niej mozaika przedstawiająca ten zakątek.

(BRS)

Leave a reply

Your email address will not be published.