Ks. Jarosław modlił się w Dachau (9.11.2017)

 
 
 

Jadąc wczoraj w kierunku Italii, Ks. Jarosław,zatrzymał się koło Monachium w miasteczku Dachau, gdzie w czasie wojny znajdował się obóz koncentracyjny.
Był on utworzony przez niemieckich nazistów. Stał się „wzorem” dla wszystkich kolejnych obozów koncentracyjnych i „ośrodkiem szkoleniowym” dla ich załóg. Część dla więźniów mieściła się pierwotnie w 18 barakach mieszkalnych, W 1937 r. obóz – pierwotnie zaprojektowany na 3-5 tys. więźniów – okazał się za mały, w latach 1937–1938, powiększono dwukrotnie liczbę baraków. Przetrzymywano w nich do 16 tys. więźniów. W 1943 r. wybudowano duże krematorium, a rok później komorę gazową.
Gdy zbliżał się front wojsk alianckich, naziści próbowali ewakuować więźniów w różnych kierunkach. 29 kwietnia 1945 obóz został wyzwolony, a wraz z nim ok. 67 tys. więźniów – połowa z nich w obozie głównym. Amerykanie pod wpływem tego, co zastali w obozie (m.in. na bocznicy stał pociąg z 2600 ciałami, a w okolicach krematorium znaleziono ok. 3 tys. zabitych) rozstrzelali 560 wziętych do niewoli strażników i żołnierzy SS. Podobnie jak w Auschwitz, na bramie obozu widniał napis „Arbeit macht frei”.
Dachau pełnił funkcję głównego obozu dla duchownych z kościołów chrześcijańskich (katolickich, protestanckich i prawosławnych). Wedle szacunków Kościoła katolickiego, ok. 3 tys. (2794, w tym 1773 z Polski) zakonników, diakonów, księży i biskupów katolickich zostało zesłanych do Dachau.
Ks Jarosław odprawił w kaplicy ss. Karmelitanek Mszę św. Szczególną modlitwą objął zamordowanych tam, zwłaszcza kapłanów. Przypomnijmy, że z ok. 1800 polskich księży, zamordowano tam ponad 800. Chciał pomodlić się w tym miejscu, w czasie, gdy modlimy się za zmarłych. W klasztorze ks. Jarosław spotkał się też z jedną z sióstr, która zdradziła, że jest ich za klauzurą 16, jedna z nich pochodzi z Moskwy, druga z Węgier, a pozostałe są Niemkami. W najbliższą sobotę 11 listopada zobaczymy reportaż z tego miejsca, zrealizowany przez Charbel TV.
W ramach sobotniej katechezy od godz. 17 zaprosimy natomiast na specjalną refleksję w tamtejszej kaplicy.

(oprac. BRS)

 

Dodaj komentarz