List ojca świętego Franciszka z okazji roku Prymasowskiego (Vatican Service News – 21.04.2017)

Pope Francis arrives for a private audience to members of the media on March 16, 2013 at the Paul VI hall at the Vatican. Pope Francis called for
 
 
 
Pope Francis arrives for a private audience to members of the media on March 16, 2013 at the Paul VI hall at the Vatican. Pope Francis called for "a poor Church for the poor", saying he chose his papal name because St Francis of Assisi was "a man of poverty and a man of peace". AFP PHOTO / ALBERTO PIZZOLI

Ojciec święty Franciszek skierował słowo do prymasa Polski abpa Wojciecha Polaka z okazji rozpoczynającego się roku prymasowskiego, który przypada w 600 lecie ustanowienia urzędu Prymasa Polski. Oto treść listu ojca świętego .

Do Czcigodnego Brata
Arcybiskupa Wojciecha Polaka
Metropolity Gnieźnieńskiego
Prymasa Polski

Sześć wieków temu, podczas Soboru w Konstancji, Arcybiskup Gnieźnieński Mikołaj Trąba uzyskał dla siebie i swoich następców tytuł Prymasa Polski. Nie bez powodu honor i zadanie pierwszeństwa w miłości we wspólnocie Kościoła w Polsce przypadł gnieźnieńskiej stolicy. Jest ona bowiem związana z samymi początkami chrześcijaństwa na ziemiach piastowskich, z misyjną działalnością i męczeńską śmiercią św. Wojciecha. To tu, przy jego relikwiach, w 1000 roku, wysłannicy papieża Sylwestra II spotkali się z cesarzem Ottonem III i księciem Bolesławem Chrobrym. Wówczas Gniezno stało się pierwszą stolicą metropolitalną i centrum struktur organizacyjnych lokalnego Kościoła. Nadanie w 1417 r. tytułu prymacjalnego było uznaniem i przypieczętowaniem tej wyjątkowej roli, jaką Gniezno pełniło w dziejach, w świadomości i w sercach Polaków.

Również w późniejszych wiekach, zarówno w czasach pomyślnych, jak i trudnych dla narodu polskiego, Gniezno pozostawało szczególnym punktem odniesienia w poszukiwaniu wolności, motywacji i sił do budowania dobra wspólnego oraz do duchowego wzrastania. Papież Jan Paweł II, mając w pamięci znaczenie spuścizny św. Wojciecha dla jego rodaków w najnowszych dziejach, wielokrotnie wskazywał na aktualność tego dziedzictwa w szerszym kontekście zjednoczonej Europy. Właśnie w Gnieźnie przypomniał, że fundamentem tej jedności jest “wspólnota ducha”, a ten fundament “przyniosło Europie i przez wieki umacniało chrześcijaństwo ze swoją Ewangelią, że swoim rozumieniem człowieka i wkładem w rozwój dziejów ludów i narodów” (3.06.1997).

Dziś, gdy Gniezno i cały Kościół w Polsce świętuje 600-lecie prymasostwa, trzeba patrzeć również w przyszłość i prosić Boga, aby świadectwo św. Wojciecha było żywym źródłem natchnień w dziele ewangelizacji kolejnych pokoleń wyznawców Chrystusa. Niech rozpoczynający się Rok Prymasowski i wszystkie towarzyszące mu wydarzenia będą okazją do rozeznawania nowych wyzwań i do szukania nowych sposobów docierania z ewangelicznym przesłaniem do współczesnego świata.

Jednoczę się w modlitwie z Tobą, drogi Bracie w biskupstwie, wszystkimi Biskupami Kościoła w Polsce, z Delegatami Episkopatów Europy oraz Duchowieństwem i Wiernymi uczestniczącymi w jubileuszowych obchodach. Waszemu wstawiennictwu polecam moją osobę i posługę, i z serca wszystkim błogosławię.

Watykan, 10 kwietnia 2017 roku

 

Leave a reply

Your email address will not be published.