Marsz, marsz Dąbrowski… (10.01.2018)

 
 
 

Ks. Jarosław przeprowadził wczoraj ciekawą rozmowę w swojej rodzinnej parafii Niegowić, w miejscu mało znanym, ale bardzo ważnym nie tylko dla tamtej okolicy, ale także dla… historii Polski. W jednej z sąsiednich wiosek urodził się 2.08. 1755 roku gen. Jan Henryk Dąbrowski, twórca Legionów Polskich. Wioska nosiła wtedy nazwę Pierzchowiec – dziś Pierzchów.
W tym roku przypadają obchody 100 rocznicy niepodległości naszego kraju, dlatego ks. Jarek zdecydował, by z tego miejsca, gdzie dziś znajduje się pomnik i kopiec na cześć generała, wyemitować specjalny program. Rozmawiał z panią Teresą Kaczmarczyk, nauczycielką i poetką, znająca znakomicie historię regionu. Przepięknie umiała przybliżyć historię i znaczenie tamtego miejsca. Opowiedziała nie tylko o generale Dąbrowskim, o tworzeniu legionów, ale też o Pieśni Legionów Polskich nazywanej Mazurkiem Dąbrowskiego, która po odzyskaniu przez Polskę niepodległości stała się hymnem państwowym. Napisał go przyjaciel generała, żołnierz i poeta – Józef Wybicki.
Ks. Jarosław mówi, że Niegowić to naprawdę szczególne miejsce, ponieważ gen. Dąbrowski stamtąd udał się do ziemi włoskiej, by potem wrócić do Polski, a ks. Karol Wojtyła przybył po studiach z ziemi włoskiej do Niegowici, aby potem wrócić znów do ziemi włoskiej. Żartuje, że i on mieści się w tej definicji łączności Polski i Italii, gdyż nieustannie przemierza drogę z Włoch do Polski.
Kiedy ks. Jarosław postanowił zrealizować ten program, nie zwrócił uwagi na datę 9. stycznia; chęć przybliżenia wszystkim postaci i życia gen. Dąbrowskiego zrodziła się spontanicznie. Dopiero po nagraniu rozmowy w Pierzchowie pani Teresa zatelefonowała do księdza pełna radości i zakomunikowała, że czytając biografię generała Dąbrowskiego odkryła,iż dokładnie 9 stycznia 1797 w Mediolanie podpisał on dokument o utworzeniu Legionów.
Bardzo serdecznie zapraszamy do obejrzenia programu sprzed kopca gen. Dąbrowskiego z Pierzchowa w parafii Niegowić koło Krakowa. Jest to miejsce wyjątkowe, w którym odbywają się uroczystości patriotyczne, wyruszają stamtąd rajdy itp. Materiał filmowy będzie udostępniony przez Charbel TV na naszym portalu w godzinach południowych.
(oprac. BRS)

Dodaj komentarz