Modlitwa, konferencje, spotkanie z biskupem

 
 
 

Sobota, drugi dzień rekolekcji dla Domów Modlitwy św. o. Charbela od świtu do północy wypełniony był modlitwą, katechezami, nabożeństwami. Około 200 osób zgromadzonych w Domu Rekolekcyjnym w Częstochowie rozpoczęło dzień od odśpiewania Godzinek.
Przed południem wszyscy zostali podzieleni na ośmioosobowe grupy. To nowość wprowadzona przez ks. Jarosława. Każda z grup, prowadzona przez animatora, miała za zadanie odpowiedzieć na kilka ważkich pytań: m.in. co jest najistotniejsze w przesłaniu św. o Charbela? Były też pytania o wiarę: jak w Roku Miłosierdzia można indywidualnie podjąć się ewangelizacji, by jak najwięcej osób doprowadzić do skorzystania z Sakramentu Pokuty. Spotkanie w grupach trwało około godziny – konkluzję dyskusji zapisano w zeszytach, które zostały przekazane ks. Jarkowi.
Później uczestnicy rekolekcji spotykali się na modlitwie różańcowej, adoracji Najświętszego Sakramentu, Koronce do Bożego Miłosierdzia, Mszy św. przeplatanych konferencjami wygłaszanymi przez ks. Jarosława. Ich przewodnim motywem był Sakrament Pokuty – jego znaczenie, łaska, którą niesie za sobą. Ksiądz podkreślał znaczenie dobrego przygotowania się do spowiedzi i częstego do niej przystępowania, powołując się na przykład św. Jana Pawła II, spowiadającego się w każdą sobotę. Mówił również o tym, że niekiedy spowiednicy potrafią krzykiem czy niewłaściwym podejściem zrazić ludzi do korzystania z Sakramentu Pojednania i że nie należy się biernie temu poddawać.
Przypowieść o synu marnotrawnym i jej parafraza w literaturze francuskiej, w której pojawia się jeszcze trzeci syn, dla którego najstarszy brat opuszczający rodzinny dom staje się „bohaterem” dla najmłodszego, posłużyła ks. Jarosławowi za przykład atrakcyjności grzechu. Jest on kuszący także dla najstarszego syna, któremu ojciec wspaniałomyślnie darował.
– „Pomimo wszystko smak dzikich żołędzi łechce mnie po podniebieniu” – mówi literacki bohater, wspominając czasy, gdy „biesiadował” wspólnie ze świniami…
Uczestnicy rekolekcji zobaczyli też film „Spotkanie świętych” o spotkaniu ks. Karola Wojtyły z o. Pio w roku 1948. Zapoznali się również z działalnością i planami szerzącego kult. sw. o. Charbela w Polsce i we Włoszech Stowarzyszenia „Przyjaciele Narodów”, którego zarząd obradował wcześniej.
Wieczorem, w procesji, niosąc zapalone świece i lampki, uczestnicy rekolekcji przeszli na Jasną Górę, by wziąć udział w Apelu Maryjnym. Po jego zakończeniu spotkali się przed Bazyliką z Metropolitą Częstochowskim, abp. Wacławem Depo, który powiedział m.in.: „Bardzo dziękuję, że jesteście. Jesteście ludźmi, którzy nie tylko wierzą, ale się modlą. Którzy przyjmują łaskę nawrócenia”. Udzielił też wszystkim błogosławieństwa na rozpoczynający się Adwent.
Późnym wieczorem, około północy, każda z osób biorących udział w rekolekcjach miała możliwość indywidualnego spotkania się z Jezusem w Najświętszym Sakramencie.
Kaplica opustoszała dopiero ok. godz. 1.30, a wówczas zabrzmiały już adwentowe pieśni.
Dzisiejszy poranek rozpoczęliśmy od odśpiewania Godzinek.

BRS

29.11.2015

.

.

.

 

Leave a reply

Your email address will not be published.