Możemy zapalić na nowo miłość

 
 
 

Ks. Jarosław w Mediolanie, we wspólnocie  św. Jana Chrzciciela przewodniczył wczoraj o godz. 15 Koronce do Bożego Miłosierdzia. Jak zawsze wierni powtórzyli kilka razy „Jezu ufam Tobie” po polsku. – To bardzo fajny moment – mówi ks. Jarek – kiedy Włosi mówią po polsku, to czuję się tak, jak by oni na chwilę stawali się Polakami. A wczoraj pewnie bardziej niż kiedykolwiek.
Po Koronce do Bożego Miłosierdzia przewodniczący stowarzyszenia „Amici dei Frati san Giovanni Battista” – Antonio, opowiedział o działalności na rzecz braci, prowadzących tę wspólnotę. Sami bracia pochodzą bowiem z Zambii, z diecezji Lusaca. Jej biskupem był przez długie lata polski kardynał Adam Kozłowiecki, którego grób tam się znajduje. Kiedyś zapewne na naszym portalu będzie można obejrzeć rozmowę z kardynałem, gdyż niedługo przed śmiercią udzielił on ks. Jarkowi wywiadu w Watykanie.
Antonio opowiedział o ostatnim pobycie w sierpniu tego roku w Zambii, gdzie dzięki pomocy, jakiej ta wspólnota udziela, wybudowano mały kościół (można było obejrzeć fotografie z jego konsekracji) oraz finansowana jest edukacja kilkudziesięciu dzieci. Stowarzyszenie to obecnie chce jeszcze mocniej rozwinąć swoją działalność. Jego członkowie cieszą się, że ks. Jarek wspiera ich przez swą obecność i wspólną modlitwę.
Po katechezie ks. Jarosława rozpoczęła się procesja z relikwiami św. o. Charbela i Jana Pawła II, które nieśli m.in. uczestniczący w uroczystości żołnierze Międzynarodowego Korpusu Sanitarnego. Relikwie św. Jana Pawła II niósł komendant regionu Lombardii, gen. Claudio Mantovani oraz jeden z oficerów. Byli obecni również inni oficerowie, a także kapelan – o. Innocenzo Rocci, który koncelebrował Mszę św. z ks. Jarkiem. Po procesji rozpoczęła się Eucharystia, na początku której – jak zaznaczył ks. Jarek – pobłogosławił jako konkretny dar ołtarza kolejne 4 Domy Modlitwy św. o. Charbela: 266, który zapoczątkował istnienie w domu pani Paulette Lentz w Brukseli, w Belgii. Kolejne trzy – 267, 268 i 269 powstały w Turynie i okolicach Mediolanu. Ks. Jarosław sprawował Eucharystię w obrządku ambrozjańskim – tu, w Mediolanie już piąta niedziela Adwentu. Podczas kazania mówił o nadziei: Mając nadzieję i ufność małego dziecka względem Boga, zawsze możemy zapalić na nowo miłość i uzyskać pokój serca. W czasie Komunii św. doszło do symbolicznego wydarzenia – w pewnym momencie zgasło światło – wszyscy zostali w ciemności i wtedy zaczęli śpiewać Ave Maria, jakby wołając: Maryjo, bądź naszym światłem. Gdy skończyli, światło rozbłysło znowu. Ks. Jarek skomentował to słowami: Widzicie- Pan Bóg dał nam znak. My mamy być tym światłem. Gdy przyjmuje Go do serca, musimy mieć świadomość, że musimy innym pomagać wychodzić z ciemności i kroczyć drogą świętości.
Po Komunii św., po dziękczynieniu ks. Jarosław poprosił, by rozdano wszystkim polskie opłatki, które poświęcił w Częstochowie. Wyjaśnił znaczenie opłatka i jak należy się z nim obchodzić – że trzeba się nim dzielić składając wzajemnie życzenia i prosząc o przebaczenie. Wszyscy trzymając wysoko opłatki, przyjęli błogosławieństwo relikwiami św. Jana Pawła II . Ks. Jarek podkreślił, że św. Jan Paweł II dzielił się takim opłatkiem zawsze na ziemi włoskiej. – Teraz podziel się z nami miłością do Jezusa i Maryi – prosił. – Po błogosławieństwie naprawdę zrobiło się tak bardzo po polsku. Wszyscy dzielili się opłatkiem i widziałem, że wielu to bardzo przeżywało. Przywiozłem z Polski specjalnie opakowane również opłatki, które ludzie zabrali do domów. Tak więc na wielu stołach w Mediolanie i okolicach, a nawet w Turynie, skąd przyjechał autokar, w Boże Narodzenie będzie opłatek i Włosi będą się nim dzielić myśląc o św. Janie Pawle II i patrząc w stronę Polski.
Całe spotkanie modlitewne, wraz z adoracją Najświętszego Sakramentu, modlitwą o uzdrowienie i uwolnienie raz pobłogosławieniem małych figurek Dzieciątka Jezus trwało 4 godziny. Kolejne – 29 stycznia 2017. A w rocznicę śmierci Ojca Charbela, 24 grudnia o godz. 15 w Godzinę Miłosierdzia, wszyscy połączymy się we wspólnej Koronce do Bożego Miłosierdzia, dziękując Panu Jezusowi za św. Charbela.
Dzisiaj kolejna parafia na obrzeżach Mediolanu, w miejscowości Assago.
Na naszym portalu możecie wysłuchać przepięknej pieśni w języku hiszpańskim, którą wykonano przed wizerunkiem Matki Bożej w Guadalupe. Niech nasze myśli pobiegną przed ten obraz, ze słowami wdzięczności Maryi za wizerunek siebie, który nam ofiarowała. Dzisiaj bowiem obchodzimy święto Matki Bożej z Guadalupe. Ojciec Święty z tej okazji przewodniczył będzie Eucharystii w Bazylice św. Piotra. Będzie ona sprawowana w języku św. Juan Diego – to święto będzie  pierwszy raz tak szczególnie uczczone w Watykanie.
(oprac. BRS)
12.12.2016

Leave a reply

Your email address will not be published.