Odrzućmy macki konsumizmu, zwróćmy się w stronę krzyża(Vatican Service News – 07.03.2019)

 
 
 

Na Wzgórzu Awentyńskim w Rzymie, w procesji z bazyliki św. Anzelma do bazyliki św. Sabiny Papież rozpoczął obchody Wielkiego Postu, przewodnicząc liturgii Środy Popielcowej. W ten sposób rozpoczęło się nawiedzanie tzw. kościołów stacyjnych. To antyczna tradycja wielkopostna polegająca na pielgrzymce do wyznaczonych świątyń, aby wśród codziennych obowiązków zatrzymać się w postawie modlitwy i skierować w stronę świętości, do której jesteśmy powołani.

W homilii wygłoszonej w czasie dzisiejszej Eucharystii papież Franciszek  podkreślił za prorokiem Joelem, że Wielki Post to czas powracania do Pana, czyli skorygowania kursu, którym się kierujemy w codzienności. Aby wybrać ten prawidłowy, otrzymujemy znak, którym jest popiół sypany na nasze głowy, przypominający, że nic z tego, o co tutaj na ziemi zabiegamy, nie zabierzemy ze sobą. Dobra są tymczasowe i jak popiół przemijają. Franciszek wezwał więc do uwolnienia się od iluzji pogoni za prochem, ponownego zwrócenia się do Boga i otwarcia na wieczność nieba, aby żyć w wolności dzieci Bożych.

Na drodze powrotu do Pana Wielki Post proponuje trzy etapy: modlitwę, która łączy nas z Bogiem; miłosierdzie, które otwiera nas na bliźniego, i post, który pozwala zajrzeć do swego wnętrza i uwolnić się od przywiązania do rzeczy.

Punktem odniesienia jest natomiast krzyż, który, jak powiedział Papież, jest kompasem życia i kieruje nas ku niebu. Papież przyznał, że takie życie nie jest łatwe, ale prowadzi do celu. Wielki Post też zaczyna się od popiołu, ale kończy chwalebnym zmartwychwstaniem.

Leave a reply

Your email address will not be published.