Papieski lipiec w papieskiej parafii

 
 
 

Za kilka dni Niegowić, zwana papieską parafią, bo tam właśnie ks. Karol Wojtyła rozpoczynał swoją kapłańską służbę – przyjmie pielgrzymów, którzy przyjadą na Światowe Dni Młodzieży. Zamieszka tam ponad 1200 Włochów. To będzie wielka lipcowa uroczystość.IMG_1536

Kilka dni temu miało tu miejsce  inne ważne wydarzenie. Przy drodze pomiędzy Gdowem a Niegowicią stanie wkrótce pomnik ks. Karola, przedstawiający go jako podróżnego z walizką. Wprawdzie statua zostanie odsłonięta w jesieni, ale w minioną niedzielę odbyło się poświęcenie kamienia węgielnego pod pomnik i osadzenie go w miejscu, gdzie stanie. Trudno nie skojarzyć tej figury z ujęciem z nakręconego dokładnie przed trzema laty filmu ks. Jarosława Cieleckiego o „Wikarym z Niegowici” – kadr wykorzystano zresztą nawet w folderze propagującym budowę pomnika. Film realizowano w lipcu, by zgadzały się realia opisywane przez Jana Pawła II.

Przybył on do Niegowici  28 lipca roku 1948; przyjechał autobusem z Krakowa do Gdowa, a stamtąd, przez pola poszedł na swoją pierwszą parafię. Pomnik stanie właśnie przy tej drodze. W autobiografii „Dar i tajemnica” św. Jan Paweł II wspomina swą wędrówkę tak: ”Najpierw dowiedziałem się, jak dostać się do Niegowici i udałem się tam w odpowiednim dniu. Dojechałem autobusem z Krakowa do Gdowa, a stamtąd jakiś gospodarz podwiózł mnie szosą w stronę wsi Marszowice i potem doradził mi iść ścieżką wśród pól, gdyż tak miało być bliżej. W oddali było już widać kościół w Niegowici. A był to okres żniw. Szedłem wśród łanów częściowo już skoszonych, a częściowo czekających jeszcze na żniwo. Pamiętam, że w pewnym momencie, gdy przekraczałem granicę parafii w Niegowici, uklęknąłem i ucałowałem ziemię.film4

Od powstania filmu  o pobycie przyszłego papieża w niegowickiej parafii mijają właśnie 3 lata.  Ks. Jarosław Cielecki przed laty napisał na książkę o początku kapłańskiej drogi ks. Karola, a w roku 2013 zrealizował film. W autentycznych wnętrzach, plenerach i z  narracją osoby – Eleonory Mardosz, która dobrze znała ks. Wojtyłę  w tamtych czasach. O pracy przy filmie, w którym zagrali zarówno aktorzy zawodowi jak i amatorzy, najlepiej mówią zdjęcia z planu. Polska premiera odbyła się w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach, w obecności kleryków i ówczesnego ordynariusza bpa Kazimierza Ryczana. O samym filmie mówiono nawet na konferencji Episkopatu Polski, podczas której bp. Ryczan osobiście wyraził wdzięczność ks. Jarkowi, mówiąc: Można było zapewne lepiej zrobić ten film, gdyby były na to większe środki, ale ważne, że ks. Jarek zrealizował to dzieło, dokumentując tak ważny moment w życiu papieża Jana Pawła II. Można było przecież zrobić to dużo wcześniej, a nikt się tego nie podjął.

Poza Polską po raz pierwszy film pokazywany był w Watykanie. Później obejrzeli go widzowie w wielu polskich i włoskich parafiach, a także kinach np. w Vicenzy i Palermo  Castellammare di Stabia, Arezzo, Benevento, Udine czy – kilka dni temu – w Gatteo Mare.  Był to pierwszy fabularyzowany film. ks. Cieleckiego, który wcześniej realizował filmy dokumentalne.

 

Barbara Rotter-Stankiewicz

22.07.2016

 

 

Leave a reply

Your email address will not be published.