Papież do naśladowców św. Alojzego Guanelli: zawierzmy Miłości

 
 
 

„Bóg jest Ojcem, który nie może nas nie kochać. Nie potrafi też być daleko od swoich dzieci” – to słowa Ojca Świętego na spotkaniu z duchowymi spadkobiercami  św. Alojzego Guanelli, włoskiego kapłana z przełomu XIX i XX wieku. Jego szczególnym charyzmatem była służba biednym, opuszczonym, chorym i sierotom.

Z okazji stulecia jego śmierci z Franciszkiem spotkali się nie tylko członkowie zgromadzeń zakonnych założonych przez ks. Guanellę, ale również liczni świeccy kontynuujący jego działalność charytatywną. Przyjmując ich w Auli Pawła VI, Papież podkreślił trzy charakterystyczne cechy duchowości św. Alojzego Guanelli. Pierwszą z nich jest zawierzenie.

„Myślę, że naszemu Ojcu Niebieskiemu jest bardzo przykro, kiedy widzi, że Jego dzieci nie ufają Mu w pełni. Być może wierzą raczej w jakiegoś dalekiego Boga, niż w miłosiernego Ojca. U wielu może też powstać wątpliwość, czy Bóg, chociaż jest Ojcem, nie jest także kimś, kto nas nadzoruje. A więc może lepiej Mu do końca nie ufać, bo może zażądać czegoś zbyt trudnego albo nawet zesłać jakąś próbę. Ale to jest wielkie oszustwo, pradawne kłamstwo nieprzyjaciela Boga i człowieka, które deformuje rzeczywistość i przedstawia dobro jako zło. To pierwsza pokusa: być z Bogiem na odległość, przestraszyć się podejrzenia, że Jego ojcostwo nie jest w rzeczywistości opatrznościowe i dobre. Tymczasem On miłuje nas bardziej, niż my sami siebie kochamy, i wie, co dla nas jest dobre” – powiedział Papież.

Następną ważną cechą św. Alojzego była umiejętność uważnego patrzenia na otaczający świat. Potrafił on w swoim najbliższym otoczeniu zobaczyć biednych i potrzebujących. A kiedy już widzimy człowieka w potrzebie, to nie powinniśmy się ociągać w udzielaniu mu pomocy.

„Tak jak Ojciec jest delikatny i konkretny w stosunku do najmniejszych i najsłabszych dzieci, tak samo my nie możemy pozwolić, aby czekali nasi bracia i siostry, którzy przeżywają jakieś trudności, ponieważ – jak mawiał ks. Guanella – «bieda nie może czekać. A my nie możemy się zatrzymywać tak długo, dopóki są dokoła nas biedni, którym trzeba pomóc». Maryja śpieszyła się, aby przybyć do swej kuzynki Elżbiety. Również my wsłuchajmy się w wezwanie Ducha Świętego, by iść natychmiast do tych, którzy potrzebują naszej troski i uczuć” – podkreślił Franciszek.

dw/ rv

Św. Alojzy Guanella

Święty Alojzy Guanella urodził się  19 grudnia 1842 we włoskim Campodolcino

Syn Wawrzyńca i Marii, urodzony w niewielkiej wiosce alpejskiej położonej w Dolinie Spluga, na granicy włosko-szwajcarskiej, w tradycyjnej rodzinie góralskiej. Wraz z 12-osobowym rodzeństwem otrzymał od rodziców silną wiarę, zamiłowanie do modlitwy oraz wielką ufność w Opatrzność Bożą. Jako dziecko był bardzo wrażliwy na ludzkie potrzeby, wraz z siostrą Katarzyną snuł plany na przyszłość – pragnął zostać apostołem ubogich.

2 kwietnia 1852 roku, w dzień Pierwszej Komunii Św. udał się samotnie w góry, aby tam w ciszy modlić się i rozmawiać z Dostojnym Gościem. Wtedy pojawiła się przed nim jakaś Pani, która mówiąc: gdy będziesz dorosły, zrobisz to wszystko dla biednych, ukazała mu przyszłe plany i zadania.

Po ukończeniu szkoły podstawowej w Pianezzo, wstąpił do Kolegium Gallio w Como. Tutaj otrzymał gruntowną formację religijną i naukową. Po sześciu latach (w 1860) wstąpił do Niższego Seminarium Duchownego. Po dwóch latach filozofii rozpoczął studia teologiczne w Wyższym Seminarium Duchownym Św. Abondiusza w Como.

26 maja 1866 roku został wyświęcony na kapłana w diecezji Como i udał się, jako nominant do Prosto. Rok później został proboszczem w Savogno, gdzie spędził siedem lat i otworzył szkołę podstawową. Szczególnie interesował się sierotami i dziećmi upośledzonymi. Kolejne jego parafie to Traona, Olmo i Pianello Lario. Tak pracował przez 20 lat. Napisał około 40 książek i broszur dotyczących życia chrześcijańskiego, wychowania, historii Kościoła oraz biografie świętych. Często odwiedzał św. Jana Bosko, z którym łączyła go przyjaźń. Od niego przejął zamiłowanie do apostolstwa. W 1886 roku Luigi rozpoczął pełną i ostateczną realizację swych życiowych pragnień, odczuwając je jako Wolę Bożą. Otworzył pierwszy Dom Bożej Opatrzności w Como. Od tego czasu nastąpił szybki rozwój jego Dzieła.

Wkrótce założył Zgromadzenie Sióstr Córek Maryi Matki Bożej Opatrzności oraz Zgromadzenie Sług Miłości (znane popularnie jako Księża Guanellianie).

Zmarł w wieku 73 lat, 24 października 1915 w Como. Pozostawił po sobie 40 domów dla potrzebujących, upośledzonych i sierot.

Leave a reply

Your email address will not be published.