Papież o konieczności dążenia do pełnej komunii ….

 
 
 

Papież na audiencji ogólnej o konieczności dążenia do pełnej komunii podzielonych wyznaniowo chrześcijan

◊ „Jaka jest nasza postawa wobec podziałów wyznaniowych wśród chrześcijan, które w ciągu dziejów były przyczyną konfliktów i cierpień, a nawet wojen? Czy i my jesteśmy z tym pogodzeni, jeśli nie wręcz obojętni? Czy wierzymy też głęboko, że można i trzeba dążyć ku pojednaniu i pełnej komunii, czyli do wspólnego uczestnictwa w Ciele i Krwi Chrystusa?”. Pytania te postawił Papież na dzisiejszej audiencji ogólnej. W ramach cyklu katechez o Kościele poświęcił ją sprawie jedności wyznawców Chrystusa.

Ojciec Święty wskazał, że podziały te ranią samego Pana Jezusa, bo Kościół jest Jego ciałem. Chrystusowi zależy na naszej jedności, gdyż nasze przepowiadanie i świadectwo będą bardziej wiarygodne, jeśli my sami będziemy kochali się nawzajem. Podziały chrześcijan występowały od dawna, a ich przyczyny były różne: dogmatyczne, moralne, teologiczne, duszpasterskie, ale też polityczne i społeczne, czy też nawet wiązały się z antypatiami i osobistymi ambicjami. Wobec tego ze strony nas katolików potrzebna jest modlitwa o jedność chrześcijan, a także otwarcie na dialog i spotkanie.

„Bolesne jest, że istnieją podziały, że są chrześcijanie podzieleni, podzieliliśmy się między sobą. Jednak wszyscy mamy coś wspólnego: wszyscy wierzymy w Pana Jezusa Chrystusa, wszyscy wierzymy w Ojca, Syna i Ducha Świętego, a wreszcie wszyscy idziemy razem, jesteśmy w drodze. Pomagajmy sobie nawzajem! Jeden myśli tak, drugi inaczej, ale we wszystkich wspólnotach są dobrzy teolodzy. Niech oni dyskutują, niech szukają prawdy teologicznej, bo to jest obowiązkiem, ale my idźmy razem, modląc się za siebie nawzajem i pełniąc dzieła miłosierdzia. To nazywa się ekumenizmem duchowym: iść drogą życia wszyscy razem w naszej wierze w Pana Jezusa Chrystusa” – powiedział Papież.

Franciszek podzielił się też z uczestnikami audiencji radością ze swej osobistej rocznicy.

„Mówimy o komunii pomiędzy nami. A ja dzisiaj jestem bardzo wdzięczny Bogu, bo mija właśnie dzisiaj 70 lat od mojej Pierwszej Komunii. Winniśmy zaś wszyscy wiedzieć, że przystąpić do Pierwszej Komunii znaczy wejść w komunię z innymi, z braćmi z naszego Kościoła, ale także z tymi, którzy należą do różnych wspólnot, jednak wierzą w Jezusa. Dziękujmy Panu za nasz Chrzest, za naszą Komunię. Niech ta Komunia stanie się wreszcie wspólna dla wszystkich. Drodzy przyjaciele, podążajmy więc wspólnie ku pełnej jedności! Historia nas podzieliła, ale jesteśmy w drodze ku pojednaniu i komunii! To prawda i tego musimy bronić! Wszyscy zdążamy ku komunii. A kiedy ten cel może nam się wydawać zbyt odległy, niemal nieosiągalny i ogarnia nas zniechęcenie, niech nam dodaje otuchy myśl, że Bóg nie może nie słyszeć głosu swego Syna Jezusa i nie wysłuchać Jego i naszej modlitwy, aby wszyscy chrześcijanie byli naprawdę jedno” – powiedział Franciszek.

Pozdrawiając obecnych na Placu św. Piotra Polaków Papież nawiązał do trwających w Watykanie obrad synodalnych.

„Witam polskich pielgrzymów. Moi drodzy, Matce Bożej Królowej Różańca świętego zawierzamy razem wszystkie rodziny świata, prosząc o dar miłości przezwyciężającej każdą trudność i słabość, aby były zawsze zjednoczone i szczęśliwe. Módlmy się za Synod Biskupów, aby jego refleksja na temat rodziny oświecała i umacniała w drodze każdy «domowy Kościół». Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!” – powiedział Papież.

ak/ rv

Leave a reply

Your email address will not be published.