Papież odwiedza nieletnich w więzieniu w Panamie (Vatican Service News – 26.01.2019)

 
 
 

Papieska liturgia w więzieniu wpisuje się w tzw. piątki miłosierdzia, podczas których Franciszek odwiedza miejsca naznaczone cierpieniem i tych, którzy potrzebują wsparcia w różnych trudnych sytuacjach życiowych. Panamskie więzienie dla młodocianych Papież wybrał świadomie na jedno z miejsc Światowych Dni Młodzieży chcąc w ten sposób pokazać, że wychodzi do wszystkich tych młodych, którzy żyją na różnych peryferiach i z różnych przyczyn nie mogą uczestniczyć w spotkaniu w Panamie. U Papieża wyspowiadał się m.in. chłopak, który w wieku 16 lat został skazany za podwójne zabójstwo.

Inny z papieskich penitentów stwierdził, że spowiedź u Franciszka oznacza dla niego szansę na początek nowego życia. „Wcześniej marzyłem żeby wyjść z więzienia jedynie po to, by zemścić się na ludziach, którzy skrzywdzili moją rodzinę. Teraz marzę o lepszym i godniejszym życiu” – wyznał.

Obecnie w zakładzie karnym Las Garzas de Pacora, oddalonym 40 km od stołecznej Panamy, odbywa karę ok. 150 młodocianych przestępców. Ośrodek, który powstał w 2012 r. uważany jest za modelowy także poza granicami tego kraju, ponieważ oferuje młodym więźniom proces resocjalizacji poprzez edukację i kształcenie zawodowe. Centrum nadzorowane jest przez UNICEF i zostało sfinansowane także przez Unię Europejską.

W swym przemówieniu Franciszek nawiązał do czytanego podczas liturgii pokutnej fragmentu Ewangelii św. Łukasza opisującej najbardziej charakterystyczną postawę Jezusa: „Ten przyjmuje grzeszników i jada z nimi”. Papież zauważył, że Jezus nie bał się zbliżać do ludzi, którzy nieśli na swoich barkach ciężar nienawiści społecznej lub ciężar swych win, błędów i pomyłek. „Jezus naraża na szwank swoją reputację i zawsze zachęca do poszukiwania perspektywy, która może odnowić życie i historię” – mówił Papież do młodocianych przestępców. Wskazał, że świat na grzechy reaguje jałowym i bezowocnym szemraniem i plotkowaniem, spojrzenie Pana wzywa do przemiany i nawrócenia.

Leave a reply

Your email address will not be published.