Podsumowanie roku 2021 (31.12.2021)

 
 
 


Kończymy rok 2021 każdy próbuje sobie przypomnieć, ile ważnych i mniej ważnych rzeczy się w nim wydarzyło. Ważymy po swojemu te minione dni – ile było pięknych, radosnych, a ile niosło ból i cierpienie. Jedno możemy stwierdzić: jeśli czytasz ten tekst, wiesz że na pewno, że Bóg obdarza nas wielkim cudem, który trwa, a jest nim życie.
W tym roku minie 2 lata, odkąd ks. Jarosław jest proboszczem i kustoszem sanktuarium powstającego dla Matki Bożej i św. Charbela we Florencji koło Iłży. Rok nadchodzący będzie jednym z najważniejszych dla naszej wspólnoty Katolickiego Kościoła Narodowego. Planujemy, że będzie to rok ukończenia w podstawowym zakresie sanktuarium dla Matki Bożej. W dniu 14 sierpnia przybędzie tu wizerunek Matki Bożej Wniebowziętej Dobrego Początku, a 15 dokonana zostanie jego koronacja. Obraz, od kilku miesięcy pielgrzymuje do rodzin. Peregrynacja rozpoczęła się od Mszy św. w Rybniku.
Pomimo że Florencja leżąca 4 km od Iłży i 22 od Radomia jest bardzo małą wioską, wielu jeż o niej usłyszało, przyjechało, wzięło udział w modlitwie za wstawiennictwem św. Charbela, odbywającej się każdego 22 dnia miesiąca. (przypomnijmy, że odbywa się ona każdego 22 dnia miesiąca: godz. 18 Msza św., a o 19 nabożeństwo eucharystyczne z modlitwą za wstawiennictwem św. Charbela i błogosławieństwo jego olejem).
Dzisiaj możemy podsumować miniony rok i podziękować Bogu za wszystko, co się wydarzyło. Łącznie w ciągu roku pomimo pandemii w Mszach św. wzięły udział 3032 osoby, w tej liczbie jest wielu, którzy przybyli z zewnątrz – 1300 osób. 1700 to parafianie oraz przybyli z okolicy.

Od 1 stycznia 2021 roku były następujące wydarzenia i prace przy budowie sanktuarium:
Styczeń: zainstalowano nowe nagłośnienie, odbył się (6.01) – koncert kolęd. Ks. Jarosław rozpoczął misje z krzyżem, w każdy piątek, błogosławiąc ludzi w różnych miejscowościach. 22.01 odbyło się nabożeństwo ku czci św. Charbela, na które przybyli pielgrzymi z Włoch i Holandii, również chorzy, m.in. Bartuś.
Luty: zamontowane zostały balaski przed ołtarzem, aby można było na klęczkach przyjmować Pana Jezusa. Zorganizowano też parafialny kulig,
Kwiecień: Bp. Adam Rosiek poświęcił ofiarowany dla świątyni ołtarz z hiszpańskiego granitu. Przywieziono figurę Matki Bożej z Medjugorje, którą ustawiono później w specjalnie wybudowanej grocie kolo pustelni. Msza św., podczas której zawarli sakrament małżeństwa Dawid i Mariola oraz Msze św. z okazji jubileuszu małżeństw należących do domów Modlitwy.
Naj: Ks. Jarosław wraz z biskupem Adamem udali się do Italii, gdzie przeszli w pielgrzymce z Gragnano do Pompei, ciągnąc na wózku obraz Matki Bożej Dobrego Początku.
Ks. Jarosław przewoził obraz w rożne miejsca Italii, m.in. wiózł go w weneckiej gondoli. Była wspólna modlitwa w wielu miejscach. Potem obraz został przywieziony do Polski i pielgrzymuje wśród rodzin do połowy sierpnia 2022.
Czerwiec: Odbyły się również uroczystości pogrzebowe jednego z włoskich pielgrzymów, Orlando Dello Ioio, który zmarł nagle na plebanii 24 czerwca. Zawieszono i poświęcono Drogę Krzyżową,
Sierpień: 15 sierpnia odbył się uroczysty odpust z udziałem księży biskupów, kapłanów i pielgrzymów z rożnych stron Polski.

W minionym roku rozpoczęła się misja ks. Jarosława we Włoszech. Każdego miesiąca udaje się tam na kilka dni do kaplicy KKN pod wezwaniem św. Antoniego.
W naszej parafii zgłosił się kandydat do diakonatu.

Ks. Jarosław obliczył, że w roku 2021 przejechał po Polsce, Włoszech i innych krajach Europy ponad 60 tys. km. Bogu niech będą dzięki. Św. Janowi Pawłowi II, św. o. Charbelowi, św. o. Pio, bł. ks. Jerzemu dzięki za ich opiekę i wstawiennictwo.

Leave a reply

Your email address will not be published.