Rozpoczęły się Msze Święte w rycie Trydenckim we Florencji koło Iłży 27.05.2023

 
 
 

To naprawdę wielkie wydarzenie z wczoraj we Florencji koło Iłży, gdzie znajduje się Sanktuarium Matki Bożej Wniebowziętej Dobrego Początku i Pustelnia św. Charbela. Od pewnego czasu zapowiadana Msza św. w rycie Trydenckim stała się faktem. Ks. Jarosław, delegowany przez swojego biskupa podjął się tego zadania, aby raz w miesiącu sprawować Msze św. w języku łacińskim, w rycie przedsoborowym.
Mszę św. sprawował w specjalnie przygotowanej kaplicy urządzonej w jednej z cel Pustelni i ofiarowanej Matce Bożej z Fatimy. Znajduje się tam Jej figura przywieziona z Fatimy. Na dwóch ścianach kaplicy, w specjalnych gablotach umieszczono już kilkanaście fotografii mam żyjących i tych, które przeszły do wieczności przeszły. W ich intencjach ks. Jarek sparował wczoraj Mszę św. Trwała ona ponad 1,5 godziny, mimo że była tylko recytowana. W czasie świątecznym, gdyby były śpiew i i okadzania, zapewne trwałaby ponad 2 godziny.
We Mszy iw. uczestniczyli m.in., pielgrzymi z Włoch – kobiety, jak to jest w zwyczaju, miały nałożone welony. Przed Mszą św. w zakrystii wszyscy mogli zobaczyć również szczególny moment, kiedy ksiądz się ubiera do liturgii, zakładając specjalne szaty. Przed nałożeniem każdej części szaty jest modlitwa, mająca określone znaczenie. Ministrant w czasie tej liturgii ma prawo chodzenia w sutannie i nałożenia komży i musi być obecny podczas liturgii. Ministrantem tym został po uprzednim przygotowaniu pan Jan Wróbel, którego córka ofiarowała ziemię pod Pustelnię i Sanktuarium. Ze względów technicznych wczorajsza Msza św. nie była transmitowana, chociaż wiele osób łączyło się duchowo, również z terenu Włoch. Kolejna, pod koniec czerwca będzie już nadawana na bieżąco.
Msza św. trydencka różni się od sprawowanej w języku łacińskim, jaką pamięta jeszcze najstarsze pokolenie. Aby wziąć udział w tej Eucharystii trzeba być przygotowanym – należy przyjechać wcześniej na modlitwę i by zaznajomić się z mszalikiem, zawierającym teksty w języku łacińskim i tłumaczone na polski. Zamężne kobiety i wdowy powinny mieć czarny koronkowy welon, dziewczęta, kobiety niezamężne – welon koloru białego.
Dziś prezentujemy fotografie z wczorajszej uroczystości i sfilmowane fragmenty Mszy św. w rycie trydenckim.

Leave a reply

Your email address will not be published.