Sanktuarium O.Pio na Górce Miłosierdzia (17.08.2017)

 
 
 

Wczoraj ksiądz Jarek odprawił Mszę Świętą w miejscowości Siedlec w sanktuarium pw. Św O. Pio.Miejsce to nazywane jest Świętą  Górką Przeprośną, która znajduje się na przedmieściach Częstochowy , nazywana również Górką Miłosierdzia. Od kilkudziesięciu lat jest miejscem, gdzie pielgrzymujący do Częstochowy – dostrzegając już na horyzoncie Jasnogórskie Sanktuarium – zatrzymują się, aby przeprosić się wzajemnie za wyrządzone przykrości i krzywdy. Na Górce stoi kościół Ośmiu Błogosławieństw pw. śś. Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała, który od 2001 r. jest sanktuarium św. Ojca Pio z Pietrelciny.Pierwsze w Polsce sanktuarium Ojca Pio jest dla wielu ostatnim etapem pielgrzymowania na Jasną Górę. W dolnej kaplicy świątyni znajduje się figura i relikwie św. Ojca Pio. Kościół otacza Droga Krzyżowa. Górka Przeprośna rozważa całe Misterium Pańskie – ma więc stacje wjazdu do Jerozolimy, Wieczernik i Ogrójec, a po czternastej stacji tradycyjnej Drogi Krzyżowej ma jeszcze stacje Zmartwychwstania i Wniebowstąpienia Pańskiego”. Dzięki monumentalnym rzeźbom, które stopniowo pojawiały się przy kolejnych stacjach, Droga Krzyżowa ma dziś głęboki wyraz religijny i artystyczny. Wykonawcą rzeźb jest nieżyjący już częstochowski artysta plastyk Szymon Wypych. Wspólnym elementem wszystkich stacji jest otwarta Biblia oraz postać Ojca Pio – przewodnika i narratora, w każdej stacji bowiem cytowana jest jakaś jego myśl.Polskie  San Giovanni Rotondo coraz liczniej odwiedzają pielgrzymi. Są to zarówno ci, którzy zgodnie z wielowiekową tradycją nawiedzają Przeprośną Górkę przed wejściem na Jasną Górę, jak i ci, którzy pragną „osobistego” spotkania ze św. Ojcem Pio, wielkim nauczycielem i znawcą ludzkich sumień. W czynnej już od kilku lat dolnej kaplicy znajdują się statua i relikwie św. Ojca Pio – bandaż z krwią z jego rany. Nazwa „Przeprośna Górka” pojawiła się w różnych źródłach już ponad 300 lat temu. Pochodzi ona stąd, że zgodnie z wielowiekową tradycją pielgrzymi, widząc już cel swojej wędrówki, zatrzymywali się w tym miejscu, by pojednać się z Bogiem i bliźnimi. Niegdyś stała tutaj kapliczka, zachowały się również świadectwa cudownych uzdrowień, które się tutaj dokonały.

We Mszy Świętej uczestniczyło kilkadziesiąt osób.W kazaniu jakie wygłosił ksiądz Jarosław mówił odnosząc się do ewangelii która mówiła o upomnieniu drugiego brata że źle postępuje.Podkreślił że upomnienie drugiego człowieka musi być czynione z miłością,zatroskaniem i pokorą a przede wszystkim powinno się otoczyć modlitwą osobę którą chcemy upomnieć.Ksiądz Jarek po Mszy Świętej modlił się przez wstawiennictwo świętego Charbela o łskę uzdrowienia a następnie pobłogosławił olejem tego świętego  z Annaya.Przed Mszą Świętą ksiądz Jarek modlił się przy relikwiach Św.O.Pio oraz spotkał się z tamtejszymi braćmi i księżmi.Przeprowadził również  z nimi rozmowę.Materiał filmowy można zobaczyć na naszym portalu.

 

Po modlitwie ksiądz Jarek udał się do swojego domu rodzinnego koło Krakowa, ponieważ dzisiaj rano odwiezie kolejny raz swojego Tatę do szpitala w Krakowie.Jutro tj. 18 sierpnia Tato księdza Jarka  przejdzie kolejną zapowiedzianą interwencję chirurgiczną na sercu.Ksiądz Jarek prosi wszystkich o modlitwę w tej intencji.

1 Comment

Leave a reply

Your email address will not be published.