To był dla parafii we Florencji historyczny dzień (9.05.2021)

 
 
 

Wczorajszy dzień w parafii pw. Matki Bożej Wniebowziętej i św. Charbela we Florencji koło Iłży przeszedł już do historii: 8 maja 2021 roku przepiękny ołtarz z marmuru hiszpańskiego został poświęcony i konsekrowany przez bpa Adama Rośka, Pierwszego Biskupa Katolickiego Kościoła Narodowego w Polsce. Ks. Biskup dotarł z Milicza do Florencji z trudem, ponieważ przy wyjeździe zepsuł mu się samochód. Wszyscy modlili się gorąco, aby jak najszybciej usunięto usterkę i tak się też stało – bp. Adam przybył na miejsce 40 minut przed uroczystościami.
Wczorajsza sobota była przepełniona wielką modlitwą. Pomimo że uroczystości odbywały się po południu, pierwszy bus z pielgrzymami z jednego z Domów Modlitwy św. Charbela przyjechał już przed godz. 9. Pątnicy przybyli z różnych stron Polski – niestety normy sanitarne nie pozwoliły, by do Florencji przyjechało więcej osób – wielu chętnym trzeba było odmówić.
W południe ks. Jarosław wraz z ks. Tadeuszem i pielgrzymami odmówili przed obrazem Matki Bożej Pompejańskiej po polsku i włosku tzw. suplikę. Obraz przywieziony z Pompei i tam poświęcony znajduje się również w pustelni.

O godz. 15 rozpoczęła się polsko-włoska Koronka do Bożego Miłosierdzia, a po niej – Msza św. w języku włoskim. W modlitwie poprzez internet wzięło udział wiele osób z Italii.
Przed godz. 17 ks. Jarosław – proboszcz i kustosz sanktuarium wyszedł przed świątynię, aby powitać J.E. bpa Adama Rośka. Na powitanie podał mu do ucałowania krzyż z relikwiami św. Charbela. Po ucałowaniu krzyża bp. Adam wszedł do sanktuarium, gdzie przez chwilę się modlił. Pieśnią „Ludu kapłański, ludu królewski” rozpoczęła się uroczysta procesja wejścia. Szły w niej również dzieci i młodzież z parafialnej grupy apostolskiej – Promyki św. Charbela, które pełniły wczoraj posługę liturgiczną. Świątynia była wypełniona wiernymi z bliska i z daleka, na ile pozwalał reżim sanitarny.
Po rozpoczęciu liturgii ks. proboszcz Jarosław powitał bardzo serdecznie wszystkich, przede wszystkim ks. bpa Adama. – Zobacz, Księże Biskupie – kilka miesięcy temu jeszcze nic nie było na tym miejscu, a dziś stoi świątynia. Pamiętasz, jak położyłeś na mnie ręce i błogosławiłeś mi na tym pustym miejscu? Klęczałem tutaj wtedy i błagałem Boga w moim smutku i cierpieniu o zmiłowanie. Dzisiaj klękam w wielkiej radości, aby składać podziękowanie Matce Najświętszej za to, że wyjednała u Boga ten wielki cud dla nas. Że to miejsce, przez poświęcony ołtarz, staje się miejscem kultu wybranym przez Boga – mówił ks. Jarosław.

Po powitaniu rozpoczęła się liturgia Mszy św. i poświęcenie-konsekracja ołtarza. Mszy św. przewodniczył ks. bp Adam Rosiek, a koncelebrowali ks. Jarosław i ks. Tadeusz Socha-Wlazło.
Po Komunii św. i odśpiewaniu Te Deum ks. Jarosław bardzo podziękował wszystkim uczestnikom i zaprosił na agapę. Cała uroczystość była transmitowana przez Charbel TV – można ją odtworzyć na portalu padrejarek.pl i kanale CharbelTV na YouTubie.
Po kolacji wielu pielgrzymów wróciło do sanktuarium, by uczestniczyć w Apelu Maryjnym. Odśpiewano również Litanię Loretańską. Ks. Jarosław wręczył wszystkim na pamiątkę obrazki z wizerunkiem Matki Bożej Niepokalanej.
Biskup Adam przed udzieleniem błogosławieństwa przekazał relikwie św. Filipa Apostoła. Jest to fragment z płyty jego grobu, znajdującego się w Turcji. Przybliżył też postać św. Filipa, mówiąc m.in. że święty Apostoł miał żonę i trzy córki – wszyscy zginęli śmiercią męczeńską i spoczywają we wspólnym grobie.

Na zakończenie historycznego dnia były wspólne fotografie z biskupem i wiernymi; wczorajsze uroczystości poświęcenia ołtarza i Apelu Maryjnego zapiszą się w pamięci wszystkich jako bardzo piękne.
Dzisiaj, w VI Niedzielę Wielkanocną ks. bp. Adam o godz. 10 będzie przewodniczył modlitwie różańcowej i nabożeństwu majowemu, a o 11 odprawi uroczystą Eucharystię, kończąca wizytę w parafii oraz uroczystości poświęcenia-konsekracji ołtarza. Prowadzona będzie bezpośrednia transmisja.
Po południu o godz. 17.30 rozpocznie się adoracja Najświętszego Sakramentu (nie będzie transmitowana). Na modlitwę przybędą kolejni pielgrzymi, którzy będą też uczestniczyć w wieczornej Mszy św. w języku polskim.

Leave a reply

Your email address will not be published.