Tu zaczęła się niepodległość Italii

 
 
 

W niedzielny ranek, przed godz. 10 w Goito do Urzędu Miasta, na którym wywieszona była m.in. polska flaga, przybyli przedstawiciele lokalnych władz, wojska, a także kombatantów. Wszystkich przywitał burmistrz, prof. Pietro Marcazzan. Wśród gości był również Zbigniew Wojas, wójt gminy Gdów z żoną. Obecny był też ks. Jarosław, który pełnił rolę tłumacza, kiedy rozpoczęło się przemówienie powitalne. Nastąpiła też oficjalna wymiana upominków pomiędzy burmistrzem a generałem, reprezentującym Ministerstwo Obrony Włoch. Podlega mu ok. 70 tys. żołnierzy. Od ks. Jarosława generał otrzymał książkę o wikarym z Niegowici – bardzo przypadli sobie do gustu i generał zapewnił, że na pewno nie będzie to ich ostatnie spotkanie. – I tak będę mógł bronić Polski  – żartuje ks. Jarek.

Po oficjalnym powitaniu władze miasta, goście i formacje wojskowe przemaszerowały do bazyliki św. Piotra i Pawła, przy akompaniamencie orkiestry wojskowej.

O godz. 10 rozpoczęła się uroczysta Msza św., której przewodniczył proboszcz don  Amadeo, a koncelebrował ks. Jarosław. Po Komunii św. głos zabrał głos, mówiąc m.in.  o budowie mostów pomiędzy Italią i Polską. Wspomniał postać św. Jana Pawła II, który wciąż nam przypomina: Nie lękajcie się. Aby się nie lękać, trzeba zaufać Chrystusowi, tak jak on. Ks. Jarek mówił o pobycie ks. Karola Wojtyły w Niegowici. Nie zapomniał również o tragedii smoleńskiej sprzed sześciu lat. Mówił, że wszyscy mamy prawo do prawdy o tamtej katastrofie. – Przez lata okrywaliśmy prawdę o tym, że tysiące polskich żołnierzy w Katyniu zastrzelili Rosjanie. Mimo że ukrywano to przez dziesiątki lat, dziś znamy prawdę. W rocznicę tragedii pytam wszystkich w tej bazylice – mówił podniesionym głosem ks. Jarosław. I pytał: – Co myślicie? Czy my, Polacy mamy prawo, by dotrzeć do prawdy? Czy mamy prawo, by zwrócono nam wrak samolotu? Gdy zakończył, rozległy się gromkie brawa.

Po zakończeniu Mszy św. ks. Jarosław podpisywał swoje książki, a następnie wziął udział w galowej części rocznicowych uroczystości przed bazyliką. Przemawiało wielu zaproszonych gości – wojskowych, kombatantów, a także wójt gminy Gdów, którego przemówienie tłumaczył ks. Jarosław.  Burmistrz w  przemówieniu nawiązał do poszanowania wartości chrześcijańskich. Wielokrotnie cytował m.in. Księgę Izajasza. Również generał, który mówił o budowaniu więzi, nawoływał do budowania  takiej więzi, jaką Jezus miał ze swoimi uczniami – apostołami. Ks. Jarek uważa, że to piękny przykład, by na takich uroczystościach odnoszono się do Boga.

 

Myślę, że godnie reprezentowaliśmy Polskę na tych uroczystościach narodowych w Goito – mówi ks. Jarek. – To właśnie tu w 1848 r. rozpoczęło się odrodzenie Włoch i tu w Goito 168 lat temu na Moście Zwycięstwa, (taką nadano mu nazwę) pokonano Austriaków. Dlatego po oficjalnych przemówieniach wszyscy przedefilowali przez miasto i zgodnie z tradycją… przebiegli przez most, by uczcić zwycięstwo. Piękne było to, że miasto dla kilkuset osób przygotowało wspólny obiad.

Burmistrz miasta już wczoraj w przemówieniu podkreślał, że chce by polski Gdów i włoskie Goito stały się gminami partnerskimi. Dziś przed południem oficjalne spotkanie w ratuszu, które będzie kolejnym konkretnym krokiem do nawiązania współpracy.

(oprac. BRS)

11.04.2016

.

.

Leave a reply

Your email address will not be published.