U Gaździny Podhala (5.08.2018)

 
 
 

Wczoraj, jak zapowiadaliśmy, ks. Jarosław modlił się w Ludźmierzu przed figurą Matki Bożej Królowej Podhala. Przypomnijmy w kilku słowach historię tego miejsca, będącego
od setek lat drugiego po Kalwarii Zebrzydowskiej ośrodka pątniczego w Archidiecezji Krakowskiej. Kościół i parafia Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Ludźmierzu są najstarszymi na Podhalu. Świątynia ku czci Matki Boskiej wzniesiona została już w roku 1234. W latach 1234-45 istniał w Ludźmierzu klasztor Cystersów, który przenieśli się stamtąd w bezpieczniejsze miejsce – do Szczyrzyca. Niemniej jednak parafią ludźmierską kierowali cystersi aż do roku 1824. Z kolei parafię Ludźmierz przejmuje diecezja tarnowska, a potem krakowska (1881).
Istnienie kościoła parafialnego w Ludźmierzu w XV wieku potwierdza historyk Jan Długosz. Był to kościół modrzewiowy, gontem kryty, z trzema ołtarzami. W latach 1869-77 powstała na jego miejscu murowana, neogotycka świątynia, do której przeniesiono rokokowy ołtarz z łaskami słynącą od wieków figurą Matki Bożej Ludźmierskiej. To tutaj, przy figurze Matki Boskiej, skupia się religijne życie Podhala. I nie tylko. Przybywa tutaj wielu pielgrzymów z całej Polski, ze Słowacji, z Węgier, ale także z innych krajów.

Do Ludźmierza często pielgrzymował ks. Karola Wojtyła, także jako biskup. Wydarzenie z 15 sierpnia 1963 roku, kiedy chwycił berło , które wypadło z rąk figury Maryi, wszyscy odczytali potem jako szczególny znak, który mógł być zapowiedzią, że zostanie wybrany na Stolicę Piotrową. Przypominamy historię tego zdarzenia.
Ks. Jarosław modlił się powierzając wszystkich Matce Bożej, a szczególnie Domy Modlitwy św. Charbela. Kiedy realizował ten krótki materiał filmowy, rozpoczął się ślub góralskiej pary.

 

Leave a reply

Your email address will not be published.