Uroczystości w Rychwałdzie (24.07.2017)

 
 
 

Kard. Robert Sarah, prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów przewodniczył wczoraj liturgii podczas uroczystości w Rychwałdzie. Tamtejsze sanktuarium Matki Bożej Pani Żywieckiej – na mocy dekretu papieskiego zyskał tytuł bazyliki mniejszej.
Kult maryjny w Rychwałdzie koło Żywca rozwijał się od roku 1644. Miał on związek z cudownym obrazem Matki Bożej z Dzieciątkiem Jezus na ręku, z przełomu XV i XVI wieku, znajdującym się w kościele pw. św. Mikołaja. Przed tym wizerunkiem, nazywanym najpierw Matką Bożą Pocieszną, a później Matką Bożą Rychwałdzką eod wieków dokonują się uzdrowienia. 18 lipca 1965 r. odbyła się uroczysta koronacja cudownego obrazu. Dokonali jej prymas Polski kard. Stefan Wyszyński i ówczesny metropolita krakowski abp Karol Wojtyła.
– Sanktuarium Matki Bożej Pani Żywieckiej jest symbolem tego, czym w istocie jesteśmy – świątynią Boga – powiedział kard. Sarah. – Świątynia powinna stać się perłą regionu i znakiem łączności z Watykanem, a wierni powinni być tu formowani do dobrego przeżywania liturgii i sakramentów. Wyniesienie do godności bazyliki jest zaproszeniem, by to miejsce stało się latarnią dla całej wspólnoty żywieckiej. Chlubą sanktuarium powinno być świadectwo życia Ewangelią – powiedział.
Prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów podkreślił w homilii, że „diabeł nie śpi”, lecz stara się rozsiewać zło. Chrześcijanie powinni „czuwać, być świadomi zła i wierzyć, że Duch Święty przychodzi z pomocą ludzkiej słabości”.
Na zakończenie kardynał życzył, by sanktuarium Matki Bożej, mogło być odpowiednim miejscem osobistego i intymnego spotkania z Bogiem, „miejscem, z którego każdy człowiek wychodzi z radością z powodu doświadczenia czystości i piękna Ewangelii”.
W uroczystościach w Rychwałdzie uczestniczyli m.in. bp. Roman Pindel, abp Damian Zimoń, bp Grzegorz Ryś oraz bp Tadeusz Rakoczy.

Leave a reply

Your email address will not be published.