Ważne spotkanie ekumeniczne w Bari (Vatican Service News – 07.07.2018)

 
 
 

W dniu dzisiejszym w Bari odbyło się ważne spotkanie Ojca Świętego Franciszka ze zwierzchnikami Kościołów Biskiego Wschodu poświęcone sprawie pokoju w tym regionie świata.

Spotkanie rozpoczęło się wspólną modlitwą wyrażoną w słowach wypowiedzianych przez papieża Franciszka  Niech będzie pokój! “Bóg wszelkiej pociechy”, który leczy serca złamane i opatruje rany, niech wysłucha naszej modlitwy

Podsumowując rozmowy ze zwierzchnikami Kościołów Bliskiego Wschodu papież  Franciszek mówił o potrzebie wiarygodnego świadectwa chrześcijan, zaapelował do rządzących i wskazał na dramat bliskowschodnich dzieci. Ojciec Święty zwrócił też uwagę na odpowiedzialność rządzących. Mają oni służyć pokojowi, a nie własnym interesom. Dość już dbania o interesy nielicznych kosztem wielu, dość okupacji, które rozdzierają narody, dość wyzyskiwania Bliskiego Wschodu dla interesów, które są mu obce – mówił papież Franciszek . Ojciec Święty zwrócił również  uwagę na plagę wojen, która wyniszcza ten region, a w szczególności Syrię.

Papieskie zaproszenie do wspólnej modlitwy przyjął m.in. Patriarcha Ekumeniczny Bartłomiej I, przewodniczący Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego (OWCS) metropolita wołokołamski Hilarion a także papież koptyjski Tawadros II oraz patriarchowie katolickich Kościołów Wschodnich. Obecni byli także przedstawiciele Kościoła luterańskiego w Ziemi Świętej oraz Bliskowschodniej Rady Kościołów. W modlitwie wzięło udział ok. 50 tys. osób. Bari jest szczególnym miejscem o znaczeniu ekumenicznym. W tym mieście zostały złożone relikwie świętego Mikołaja, który jest jednym z najtrwalszych łączników łączących Kościoły tradycji Wschodu i zachodu.

Dodaj komentarz