Z Matką Bożą Dobrego Początku w Cerinie na Słowacji (15.05. 2019)

 
 
 

Wczoraj ks. Jarosław na jeden dzień opuścił Polskę, by pojechać na Słowację do Cerina. To miejscowość 12 km od Bańskiej Bystrzycy, założona na początku XIII wieku; kościół parafialny w stylu wczesnogotyckim wybudowany został w roku 1315. Jest perłą historyczną na tym terenie. Do parafii pw. św. Marcina z Turynu (który był żołnierzem w legionach rzymskich) należy 7 wiosek, do kościoła uczęszcza jednak niewielu mieszkańców. W Cerinie mieszka 450 osób – prawie wszyscy są luteranami. W historii tego miejsca jest też w tragiczny fakt zamordowania w XVII wieku przez luteran miejscowego proboszcza ,jak również próba spalenia i ukamienowania innych kapłanów. Na szczęście cudem się uratowali – jeden uciekł z palącej się plebanii zabitej deskami, a ten którego próbowano ukamienować, w ostatnim momencie został wykupiony przez katolików za ogromna sumę.

Obecny proboszcz jest człowiekiem wielkiego charyzmatu. Postarał się o fundusze, by odnowić zabytkową świątynię, która wielokrotnie była niszczona, m.in. w czasie II wojny światowej przez Rosjan. Dzisiaj sam kościół i otoczenie wyglądają bardzo pięknie. Przybywa też ludzi, którzy przychodzą tu na modlitwę, zwłaszcza od roku, kiedy ks. proboszcz zachwycił się osobą św. o. Charbela. Dwie dwie parafianki znalazły w internecie ks. Jarka, i tak został zaproszony do Cerina. Zabrał tam nie tylko relikwie świętych – Jana Pawła i Charbela, ale również obraz Matki Bożej Dobrego Początku.
Gdy tylko przybył, od razu powiedział –Tu na pewno jest jakiś początek… A proboszcz potwierdził:- Jakiś czas temu z naszą małą grupą wiernych zapoczątkowaliśmy procesje po naszej miejscowości z figurą Matki Bożej Fatimskiej. Protestanci się nam przyglądają. Rozpoczęliśmy też organizowanie 22 dnia każdego miesiąca modlitwy za wstawiennictwem św. Charbela, w której uczestniczy coraz więcej ludzi.

Ks. Jarosław rozmawiał z proboszczem w szczególnym momencie: gdy wnosił figurę Matki Bożej Fatimskiej do kościoła. Widać, że jest zakochany w Maryi. Przed kamerą Charbel TV ks. Jarek przeprowadził też rozmowę z jedną z parafianek. Zapraszamy do wysłuchania.

Leave a reply

Your email address will not be published.