Zakończyły się uroczystości dla św. Charbela we Florencji koło Iłży 08.05.2023

 
 
 

W sobotę i niedzielę do Florencji przybyło bardzo wielu pielgrzymów z różnych stron Polski, wielu z Domów Modlitwy św. Charbela. Niektórzy – z rejonu Śląska, Krakowa czy centralnej Polski musieli pokonać kilkaset kilometrów. Były też osoby mieszkające bliżej tego niezwykłego miejsca, gdzie znajduje się Sanktuarium Matki Bożej i Pustelnia św. Charbela.
Dwa dni dorocznych rekolekcji dla św. Charbela na dzień jego urodzin były czasem skupienia i modlitwy. Dzisiaj po raz kolejny, wspominamy przyjście na świat libańskiego pustelnika, urodzonego 8 maja 1828 roku.
Rekolekcje prowadził ks. Jarosław Cielecki, kustosz Sanktuarium Matki Bożej, który od wielu lat jest propagatorem kultu św. Charbela. To dzięki niemu we Florencji została wybudowana Pustelnia oraz Sanktuarium, jak również powstało wiele wspólnot zwanych Domami Modlitwy św. Charbela.
Modlitwy było bardzo dużo – tylko w sobotę 9 spotkań modlitewnych, z których część była transmitowana przez Charbel TV. Rekolekcje rozpoczęły się jak zawsze śpiewem hymnu do Ducha Świętego, uroczyście wniesiono do Sanktuarium figurę św. Charbela. Już z piątku na sobotę trwało całonocne czuwanie przed Najświętszym Sakramentem, podobnie upłynęła noc z soboty na niedzielę. Pomimo że przez cały weekend padał deszcz i było zimno, wszyscy mieli rozpalone serca i modlili się gorąco.
W sobotę na zakończenie wieczornej Mszy św. ks. Jarosław pobłogosławił nowy kolejny Dom Modlitwy św. Charbela. Założyły go mama z córką, która została uzdrowiona z epilepsji. Ich przepiękne świadectwo wiary, które złożyły zostanie niedługo wyemitowane. Po błogosławieństwie ks. Jarosław przekazał im obraz Matki Bożej Pompejańskiej, nie wiedząc, że są wielkim czcicielkami tego wizerunku, nieustannie odmawiając nowennę pompejańską. Były bardzo szczęśliwe. Obraz ten pochodzi z Włoch, jest darem pani Luiginy z Castelnuovo del Garda dla kolejnego Domu Modlitwy. Pani Luigina od wielu lat prowadzi we Włoszech Dom Modlitwy św. Charbela. Wieczorem, przed godz. 21 do Florencji przybył Bp Ordynariusz Adam Rosiek, Pierwszy Biskup KKN. Dlaczego „pierwszy”? Bo to on przed laty ujednolicił kwestię dogmatyczną, sakramentalną i dziś nie ma pod tym względem żadnych różnic w stosunku do kościoła Rzymskokatolickiego.
Ks. bp Adam poprowadził Apel Maryjny i wygłosił słowo. Następnie w Pustelni św. Charbela odbyła się w procesja, podczas której odmawiano Różaniec święty. W procesji niesiono nie tylko figurę św. Charbela, ale i Matki Bożej Fatimskiej. Od wczoraj przywieziona z Fatimy statua znajduje się w nowej kaplicy – Matki Bożej Fatimskiej.
W niedzielny poranek zakończyła się całonocna Adoracja Najświętszego Sakramentu. Po błogosławieństwie oraz odśpiewaniu Godzinek o Matce Bożej, modlitwę poprowadził bp Adam. W Katolickim Kościele Narodowym od kilku tygodni trwa synod; przed południem odbyło się spotkanie synodalne z ks. Biskupem, prowadzone w formie pytań i odpowiedzi na temat ważnych spraw Kościoła i nadchodzących przemian. Ks. Biskup przewodniczył następnie Adoracji z modlitwie o uzdrowienie i uwolnienie.
W samo południe celebrowana była uroczysta Msza św. pod przewodnictwem Biskupa Rośka – koncelebrował ks. Robert Drezner z parafii w Ostrowcu Świętokrzyskim, który w tym dniu obchodził 10-lecie kapłaństwa. Wszyscy życzyli mu przede wszystkim zdrowia, które jest ks. Robertowi bardzo potrzebne (niedawno wrócił ze szpitala). Mszę św. koncelebrował również ks. Tadeusz Socha-Wlazło i ks. Jarosław. Bp. Adamowi i wszystkim księżom serdecznie dziękowano za rekolekcje.
Po południu przed cudownym wizerunkiem Matki Bożej Wniebowziętej – jak ją nazywamy Matki Bożej Dobrego Początku – odśpiewano Litanię Loretańską. Po zakończeniu nabożeństwa wszyscy procesyjnie udali się do Pustelni, gdzie Biskup Adam poświęcił nową kaplicę i ołtarz. Będzie tam trwała szczególna modlitwa w intencji matek – w kaplicy pozostawiono figurę Matki Bożej Fatimskiej. Co miesiąc będzie tam sprawowana Msza św. w rycie trydenckim. Ks. Jarosław otrzymał na to specjalne pozwolenie i dekret.
W niedzielę, już po odjeździe ks. biskupa Adama, modlono się Koronką do Miłosierdzia Bożego, następnie ks. Jarosław zaniósł Najświętszy Sakrament do tabernakulum w nowej kaplicy.
Dzisiaj rano w Sanktuarium ks. Jarosław przewodniczył Mszy św., modląc się za wstawiennictwem św. Stanisława, biskupa Krakowa, dziś przypada bowiem jego wspomnienie.
Po Eucharystii podszedł z relikwiami do figury św. Charbela i zaczął modlitwę-rozmowę ze świętym. Każdy mógł ucałować jego relikwie.
Wszyscy uczestnicy rekolekcji powtarzali, że były one inne niż kiedykolwiek, wyjątkowe: proste i zarazem głębokie, odczuwało się, jakby prowadził je św. Charbel. Być może to tylko wrażenie ludzi, ponieważ rekolekcje zawsze są wyjątkowe, ktokolwiek by je prowadził, bowiem jest to czas ofiarowany wszystkim przez Chrystusa.
Wiele osób już zapowiedziało udział w kolejnym zgromadzeniu – 14-15 sierpnia w rocznicę Koronacji Matki Bożej w Sanktuarium we Florencji. Ks. Jarosław zaprasza również na 22 czerwca kiedy – jeśli Bóg pozwoli – sprawować będzie Eucharystię dziękując Bogu za dar kapłaństwa, który otrzymał 30 lat temu.
Niech zamieszczone fotografie chociaż w małym aspekcie przybliżą wszystkim te piękne i święte dni.

Leave a reply

Your email address will not be published.