Zanim umrzesz – żyj (3.12.2017)

 
 
 

Drugi dzień rekolekcji w Częstochowie rozpoczął się od odśpiewania Godzinek. Kolejnym, bardzo ważnym jego wydarzeniem, o którym już pisaliśmy, było spotkanie z abp. Wacławem Depo, metropolitą częstochowskim. Na naszej stronie znalazł się też materiał filmowy o tym spotkaniu.
Ponieważ w rekolekcjach biorą udział nie tylko członkowie Domów Modlitwy św. Charbela, ale także ich sympatycy, ks. Jarosław wyjaśniał szczegółowo istotę tych wspólnot, wymieniał modlitwy, które są tam co tydzień wspólnie odmawiane itp.
O godz. 11 rozpoczęło się wystawienie Najświętszego Sakramentu, a Domy Modlitwy poprowadziły różaniec. Odmówiono również litanię Loretańską i modlitwę Anioł Pański. Południowe spotkanie zakończyło odnowienie przyrzeczeń Chrztu św., konsekracja serc Matce Bożej oraz błogosławieństwo.

Konferencja, którą po obiedzie wygłosił ks. Jarosław, dotyczyła niebezpieczeństw, na jakie narażamy się biorąc udział w praktykach okultystycznych, korzystając z „porad” wróżbitów itp. Ostrzegał, że zły tylko czyha na moment, w którym będzie mógł zawładnąć ludzką duszą, a w walce o nią posługuje się nie tylko swoją niezwykłą inteligencją, ale i pozorowaniem dobra. Na dowód tego podał kilka przykładów dręczeń i opętań ludzi, z jakimi się spotkał. Chociaż mogą się one wydać nieprawdopodobne, miały rzeczywiście miejsce. Z drugiej strony ksiądz uczulał też na to, by nie dopatrywać się we wszystkim działania demonów, od których Bóg jest silniejszy.
Po konferencji odmówiono koronkę do Bożego Miłosierdzia i – po krótkiej przerwie – rozpoczęła się Msza św., którą koncelebrował ks. Jarosław. On też wygłosił kazanie, nawołując w nim do tego, byśmy zawsze byli czujni i starali się żyć kochając Boga i ludzi, bo to z miłości będziemy rozliczani przez Jezusa. (obszerne fragmenty kazania można odtworzyć na naszym portalu). Śmierć jest nieunikniona, ale to nie oznacza, że nie można cieszyć się życiem. – Zanim umrzesz – żyj – mówił ks. Jarek.
Podczas spotkania wieczornego relacjonował, co dokonało się za wstawiennictwem św. Charbela w Domach Modlitwy – świadectwa składało też kilka osób mówiących o wpływie, jaki libański święty ma na ich życie i o przyjaźni z nim. Świadectwa te znajdą się w najbliższych dniach na naszym portalu.
Uczestnicy rekolekcji obejrzeli również krótki film z wrześniowej pielgrzymki do Włoch i poświęcenia tam figury św. o. Charbela.
Po godz. 20 wszyscy, w procesji z lampami i świecami, odmawiając tajemnice różańca wyruszyli na Jasną Górę, by uczestniczyć w Apelu Maryjnym. Z okazji pierwszej soboty miesiąca w częstochowskim Sanktuarium było wyjątkowo wielu pielgrzymów.
Po zakończeniu nabożeństwa uczestnicy rekolekcji zgromadzili się przy tablicy upamiętniającej ofiary katastrofy smoleńskiej, by pomodlić się w ich intencji. Po powrocie do domu rekolekcyjnego, w kaplicy rozpoczęła się całonocna indywidualna adoracja Najświętszego Sakramentu, podczas której dziękowano Bogu za otrzymane łaski i przepraszano za profanacje. O północy odmówiono modlitwę Anioł Pański, wkraczając w ten sposób w czas rozpoczynającego się dzisiaj adwentu.
(BRS)

 

Dodaj komentarz