Złoty jubileusz konsekracji kościoła w Niegowici

 
 
 

„W Tysiąclecie Chrztu Polski, 25 września dał mi Pan Jezus tę łaskę, że mogłem dokonać konsekracji kościoła parafialnego w Niegowici pw. Matki Bożej Wniebowziętej, przy którego narodzinach byłem obecny jako wikariusz tutejszej parafii” – są to słowa wypowiedziane po latach przez Ojca Świętego Jana Pawła II.

Nazwa parafii w Niegowici jednoznacznie kojarzy się z pobytem niespełna rok (1948-1949) jako wikariuszem – księdza Karola Wojtyły.

Dokładnie w rocznicę jubileuszu konsekracji niegowickiego kościoła (25 wrzesień 1966 r.) przez ówczesnego arcybiskupa Karola Wojtyłę, w Niegowici odprawiona została uroczysta Msza, której przewodniczył krakowski metropolita kard. Stanisław Dziwisz.

W homilii ks. metropolita powiedział m.in.: „W wielowiekowych dziejach parafii Wniebowzięcia NMP w Niegowici, sięgającej początku XIII wieku głęboko wpisał się Karol Wojtyła. Wszystko zaczęło się zwyczajnie, ale nie tylko. Metropolita krakowski kard. Adam Sapieha skierował młodego księdza, po rzymskich studiach na pierwszą placówkę duszpasterską. Przeskok z Rzymu do Niegowici był niewątpliwy, ale mądry arcybiskup wiedział co robi. Chciał, by rokujący wielkie nadzieje ksiądz dr Wojtyła doświadczył bezpośrednio prostej, ale żywej i głębokiej wiary ludu Bożego w podkrakowskiej wiosce. Dopiero po tym pierwszym, krótkim ale intensywnym stażu duszpasterskim, zaczął się jego znaczny dłuższy okres służby Kościołowi, jako duszpasterza, profesora i biskupa – okres trwający aż do 1978 roku…. Niegowić zajmowała szczególne miejsce w sercu Jana Pawła II. Wielokrotnie Ojciec Święty powracał we wspomnieniach do tego okresu swego kapłańskiego życia. On tutaj uczył się Kościoła” – mówił w kazaniu kard. Stanisław Dziwisz, wieloletni osobisty sekretarz Ojca Świętego.

Trwałym śladem jubileuszu konsekracji kościoła było poświęcenie przez kard. Stanisława Dziwisza nowych 30-głosowych organów, które parafia pozyskała z protestanckiego kościoła w Bergen w Norwegii.
Natomiast na ręce ks. prałata Pawła Sukiennika kard. Stanisław Dziwisz przekazał niezwykły dar dla parafii – prywatny brewiarz Jana Pawła II.

Po uroczystościach ks. prałat Paweł Sukiennik  – proboszcz niegowickiej parafii powiedział: „ W tej parafii o wydarzeniach sprzed lat pozostała nie tylko pamięć, ale pozostała modlitwa. Do tego miejsca, śladami papieskimi przybywa wielu pielgrzymów w tym m.in. nawet ze Sir Lanki.  Idą oni śladami dziś świętego Jana Pawła II. Modlą się w kaplicy Jemu dedykowanej…”

Adam Wojnar

zdjęcia Adam Wojnar

Leave a reply

Your email address will not be published.