Jaki będzie krajobraz po pandemii? (2.04.2020)

 
 
 


Dekretem „Leczenie Włoch” pracujący zawodowo mieszkańcy otrzymują miesięcznie bonus wynoszący 600 euro.
Natomiast aby podnieść się z wyjątkowo trudnej sytuacji, Włochy potrzebują ponad 200 mld euro. Niektóre kraje pospieszyły im z pomocą nie tylko finansową, ale także medyczną. 15 lekarzy przyjechało m.in. z Polski, a Włochów wspierają także medycy z Rosji, Stanów Zjednoczonych, Niemiec, Kuby. Do Bergamo przybyli też żołnierze rosyjscy wyspecjalizowani w walce z bronią biologiczną.
Rząd włoski na wielką nadzieję, że od połowy kwietnia będzie mógł powoli znosić restrykcje obejmujące cały kraj. Najpierw w północnych Włoszech, a koło 20 kwietnia – jeżeli spadnie ilość zakażeń może – również w regionie Kampanii, czyli Neapolu i okolic, a także regionu Lacio, do którego należy Rzym. Jest to wielka nadzieja rządu i wszystkich mieszkańców. Powrót musi być jednak stopniowy. Oczywiście wielu ludzi będzie musiało sobie poradzić z wieloma trudnościami, nie tylko ekonomicznymi, ponieważ pandemia koronarowirusa wywołała lawinę problemów psychicznych. Według Fabrizio Starase, prezesa Włoskiego Towarzystwa Epidemiologii Psychia-trycznej ponad 50 proc. osób, które wskutek zakażenia zostały izolowane, już boryka się z problemami emocjonalnymi. Nie mówimy tu o sytuacji psychicznej pracowników sanitarnych, lekarzy, pielęgniarek spośród których wielu będzie potrzebowało pomocy psychologów i psychiatrów.
Zdaniem psychologów wzrosło też bardzo uzależnienie od technologii przede wszystkim u młodzieży (zwłaszcza od telefonu), które powoduje, że ludzie budują własny mur wobec tych, z którymi są w domu. Poważnymi konsekwencjami tego jest depresja, stres, bardzo szybkie zmiany nastroju, bezsenność i ataki lęku. To wszystko może prowadzić z kolei do problemów gastrologicznych, alkoholizmu i narkomanii.
Ks. Jarosław bardzo prosi, abyśmy mieli świadomość, że kryzys, który nadciągnął dotknie wszystkich. Dlatego pomagajmy sobie, zwłaszcza dobrym słowem, delikatnością oraz empatią. Módlmy się jeden za drugiego i mówmy tym ludziom, za których się modlimy, by wiedzieli, że nie są sami.
Dzisiaj ks. Jarek zaprasza jak zawsze na Mszę św. o godz. 18 w języku włoskim, a o 20 – w języku polskim. Wyjątkowo, z racji 15 rocznicy śmierci św. Jana Pawła II, ks. adorację Najświętszego Sakramentu poprowadzi o 21.20.
Można uczestniczyć w tych modlitewnych spotkaniach one line łącząc się z portalem padrejarek.pl lub kanałem CharbelTV na YouTubie.

Leave a reply

Your email address will not be published.