Korespondencja z misji KKN w Rossano Veneto w Italii 28.09.2021

 
 
 

W ostatnich miesiącach wspólnota Katolickiego Kościoła Narodowego rozwija się bardzo prężnie. Znakiem tego jest m.in. fakt, że 9 października odbędą się święcenia kapłańskie, dwóch mężczyzn – w Polsce i we Włoszech – przygotowuje się do stałego diakonatu, zgłaszają się nowi kapłani, jak również młodzi ludzie, którzy pragną poprzez studia z filozofii i teologii przygotować się do kapłaństwa.
KKN ma parafie nie tylko w Polsce. Nowe wspólnoty zaczynają się rodzić m.in. w Chorwacji i ostatnio we Włoszech. Nie należą one do bardzo licznych, jednak przyciągają ludzi, tak jak we włoskim Rossano Veneto, gdzie ostatnio powstała kaplica pw. św. Antoniego. Przychodzą tam wierni, którzy z pełną świadomością zapragnęli być w tej małej wspólnocie kościoła.
We Włoszech otwarto więc misję, która zgodnie z prawem pozwala na działalność ewangelizacyjną. Taką misję otrzymał również od Pierwszego Biskupa KKN Adama Rośka – ks. Jarosław, proboszcz i kustosz sanktuarium Matki Bożej Wniebowziętej i św. Charbela we Florencji koło Iłży. Na razie będzie w Italii pełnił posługę przez kilka dni w każdym miesiącu, ale by nie obciążać tylko jego, we wspólnocie przygotowują się do tego zadania inni kapłani, ucząc się języka włoskiego.

Szczególną opieką będzie również obejmował to dzieło Moreno, kandydat do stałego diakonatu oraz jeden z prężniejszych Domów Modlitwy św. Charbela – dom ekumeniczny, w którym modlą się osoby prawosławne i katolicy.Wielu przyciąga to, że w KKN nie przyjmujemy żadnych zmian w liturgii również posoborowej, po pontyfikacie św. Jana Pawła II. I to, że jesteśmy bardzo wierni tradycji Kościoła, zwłaszcza w celebracji nabożeństw czy zwyczajów – mówi ks. Jarosław. – Można odczytać jako znak, że pierwsza misja powstała w Rossano Veneto, położonym zaledwie 3 km od miejscowości, w której urodził się papież św. Pius X, wielki czciciel Eucharystii. A przecież dwa filary: Eucharystia i Maryja stoją u podstaw życia duchowego i działania duszpasterskiego we wspólnocie KKN.
W tych dniach ks. Jarosław – jak na każdej parafii – spowiada, przyjmuje na rozmowy, sprawuje o godz. 19 Mszę św. transmitowaną przez Charbel TV, odprawia nabożeństwa eucharystyczne z modlitwą o uzdrowienie i uwolnienie.

Wczoraj po Mszy św. odbyło się właśnie takie nabożeństwo. Bardzo ważne, że w tym miejscu rozwija się kult św. Charbela – jest modlitwa do świętego pustelnika z Libanu, a także specjalne błogosławieństwo olejem przywiezionym od grobu św. Charbela.
Wiele osób wyraziło ogromna radość, że w Rossano Veneto, leżącym 50 km od Wenecji i 40 od Padwy, powstała ta kaplica.Ludzie dokonali wyboru mając świadomość, że KKN ma ważną sukcesję apostolską, te same sakramenty i dogmaty. Jest kościołem katolickim, który nie ma wprawdzie pełnej jedności ze Stolicą Apostolską, ale duchowo wszyscy łączą się z papieżem, następcą św. Piotra i ufają, że jedność ta kiedyś będzie pełna – podkreśla ks. Jarosław.

W tym czasie wielu wiernych, którzy zwykle uczestniczyli w wieczornych Mszach św. w języku polskim sprawowanych przez ks. Jarosława nie ma takiej możliwości, jednak Msze św. we florenckim sanktuarium odprawia codziennie o godz. 20 .00 ks. Tadeusz.
Ks. Jarek stara się, by co jakiś czas z kaplicy św. Antoniego w Rossano Veneto była transmitowana Msza św. po polsku. Tak będzie jutro (środa) i pojutrze o godz. 15, zaraz po Koronce do Bożego Miłosierdzia.

Leave a reply

Your email address will not be published.