Koronawirus sieje spustoszenie ekonomiczne (4.03.2020)

 
 
 

By nie szerzyć paniki niektórzy przekonują, że koronowirus nie jest niebezpieczny, że zagraża tylko cierpiącym na poważne choroby i że ma działanie podobne jak wirus grypy. Dziwne jednak, że nikt nie twierdzi, iż profilaktyka powinna obejmować jedynie staruszków i osoby schorowane, bo to dla nich wirus jest zagrożeniem… We Włoszech i innych krajach wciąż przybywa osób zarażonych – jak tak dalej pójdzie, w Italii będzie już około 100 zmarłych w przedziale wieku 55-100 lat.
Mój znajomy z Mediolanu pomyślał – nie będę czytał internetu, oglądał telewizji bo to w kwestii wirusa zbyt propagandowe. Wydawało mu się, że jak powyłącza media, z jego głowy zniknie myślenie o koronowirusie. Jednak badania, którym się poddał wykazały, że jest jego nosicielem…
Konsekwencje obecnej sytuacji będą dla niektórych katastrofalne. Człowiek już nie będzie taki pewny siebie. Wczorajsze informacje z północy Włoch – (bezpośrednie, od moich znajomych) mówią, że najlepiej prosperujące zakłady zaczynają zmniejszać produkcję – nie wiedzą, jak długo mogą utrzymać się na rezerwach. Tylko w samej Florencji na rezygnacjach grup turystycznych w hotelach stracono ponad 200 mln euro. W niektórych zakładach, gdzie pracownicy zatrudnieni byli na godziny, już zostali pozbawieni środków do życia.
Również w Polsce obecny kryzys zaczyna dotykać branżę transportu i turystyki. Wczoraj rozmawiałem z właścicielką restauracji w Wadowicach – poinformowała, że na 100 rocznicę urodzin św. Jana Pawła na 18 maja wiele grup zamówiło obiad, a teraz wszystkie się wycofują.
Wielu zastanawia się, co będzie dalej. Zapewne gdy zaczną się problemy ekonomiczne, coraz gorsza atmosfera zapanuje w rodzinach. Ten stres może prowadzić do wielu nieporozumień a nawet rozstań. Oczywiście najbogatsi przetrwają – ci którzy są dobrze umocowani w systemie społecznym, strukturach, mają dobre pensje i stypendia i którym zawsze dobrze się powodziło ze względu na stanowiska.
W następną niedzielę 8 marca, kiedy to będziemy obchodzić również Dzień Kobiet, zwróćmy się do tej najważniejszej, zabranej z duszą i ciałem do nieba, błagając: Maryjo, ratuj nas. W południe, po modlitwie Anioł Pański, odmówmy błagalną modlitwę do Matki Najświętszej – Tajemnicę Różańca Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny. Niech Ona wyjedna nam potrzebne łaski zwłaszcza teraz.
Na naszym portalu zamieszczamy też wypowiedź i pozdrowienia z Mediolanu. Pracujący tam polski ksiądz Andrzej Świeciński, mówi, że jest w mieście, które przeżywa swój dramat.
ks. Piotr Cichy

1 Comment

Leave a reply

Your email address will not be published.