Ksiądz Jarek 3 maja pod Wiedniem (03.05.2017)

 
 
 

Po kilku godzinach jazdy w fatalnych warunkach przez Alpy – zimno, mgła, deszcz – ks. Jarosław dotarł wczoraj z Padwy do Wiednia na wzniesienie Kahlenberg. W tym wyjątkowo ważnym dla Polaków dniu, w święto Matki Bożej Królowej Polski, modlił się i odprawił Mszę św. w miejscu tak mocno związanym z Polską.

Kahlenberg Vienna, czyli wiedeński Kahlenberg jest wzgórzem położonym na wysokości 484 m n.p.m. na terenie Lasu Wiedeńskiego. Miejsce to odegrało ważną rolę w XVII w. za sprawą odsieczy wiedeńskiej w 1683r. Obecnie jest to sanktuarium Jana III Sobieskiego, który ocalił Europę przed groźbą najazdu tureckiego.
W 1246 roku na wzgórzu pojawili się Kanonicy Regularni z Klosterneuburg i byli jego właścicielami przez cztery wieki. w 1627 roku Kahlenberg przekazano kamedułom przybyłym z Włoch. W latach 1629 – 1639 zbudowano kościół św. Józefa oraz klasztor. Budowę zapoczątkował nuncjusz apostolski Jan Palotta w obecności samego cesarza Ferdynanda II poświęcając kamień węgielny pod budowę Świątyni oraz klasztoru. W trakcie wojny 30-letniej w roku 1643 zakonnicy zostali wypędzeni przez Szwedów. W lipcu 1683 r. zabudowania na Kahlenberg spalili Turcy. 11 września 1683 r. armia cesarska pod dowództwem Karola Lotaryńskiego, zajęła wzgórza Kahlenberg i Leopoldsberg. Przybył tu także król Jan III Sobieski wraz ze swoim wojskiem. Nocował w tym miejscu z 11 na 12 września 1683 r. i o 4 rano uczestniczył w Mszy św. celebrowanej na ruinach kościoła i klasztoru przez legata papieskiego Marco d’Aviano. Był to dzień zwycięskiej bitwy dla wojsk chrześcijańskiej Europy dowodzonych przez Jana III Sobieskiego z wojskami tureckimi. Na Kahlenberg  powrócili kameduli w1693r., jednak zakon zlikwidowano w roku 1782. Kościół i klasztor spełniały zadania świeckie, ale po roku z powrotem poświęcono świątynie i utworzono parafię. W roku 1809 r. w czasie wojen napoleońskich w kościół ponownie obrócił się w ruinę jednak został odbudowany. Z czasem kościół i klasztor na Kahlenberg stały się sanktuarium polskiego patriotyzmu. W 1893 roku utworzono tutaj Kahlenberskie Stowarzyszenie Religijne austriacko-polskie. Polacy mieszkający w Wiedniu na początku XX wieku odnowili kaplicę Aniołów Stróżów zwaną kaplicą Sobieskiego. Zakon paulinów podarował kościołowi kopię obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. W 1906 roku przekazano kościół św. Józefa Polskiemu Zgromadzeniu Zmartwychwstańców. W 1930 r. w zakrystii pokamedulskiej oraz znajdującej się obok niej kaplicy, poświęconej bł. Innocentemu XI i Janowi III Sobieskiemu urządzono muzeum poświęcone tematyce odsieczy wiedeńskiej. 13 września 1983r. w jej 300-tną rocznicę przebywał na Kahlenbergu papież Jan Paweł II.
Niestety wskutek trudnych warunków jazdy ksiądz Jarosław  nie zdążył na godz. 16, na którą na wspólną modlitwę przyszli Polacy i w świątyni było pusto, jednak odprawił Eucharystię za rodaków w kraju i różnych miejscach świata

.- Odprawiałem tak uroczyście, jakby kościół był pełen – mówi ks. Jarosław. – Na myśl wciąż przychodził mi obraz króla Jana III Sobieskiego, który- właśnie w tym miejscu służył na klęczkach do Mszy św. Rodzi się więc naturalne zażenowanie, gdy ktoś dziwi się, że prezydent Polski jest wierzący i wyznaje swoją wiarę publicznie.
Rektorem świątyni na Kahlenbergu jest o. Roman Krokera CR ze Zgromadzenie Księży Zmartwychwstańców. Przyjął on ks. Jarosława z dużą życzliwością i otwartym sercem. Wprawdzie nie wypowiadał się przed kamerami Charbel TV – wolał bowiem mówić bez kamery – ale w piękny sposób przybliżył historię tamtego miejsca i wydarzeń. Ks. Jarosław przekazał mu filmy w swojej reżyserii, również o św. Charbelu, oraz okolicznościowy medal od komendanta Gwardii Szwajcarskiej Christopha Grafa. Medal ten natychmiast znalazł miejsce w gablocie tamtejszego małego muzeum.
Podczas kilkugodzinnego pobytu na Kahlenbergu ks. Jarek zrealizował też reportaż filmowy na temat tego miejsca – można by zatytułować: To też jest Polska… Na naszym portalu można go zobaczyć już dzisiaj.
Ks. rektor zaprosił ks. Jarka i wszystkich zainteresowanych – na koronację cudownego obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej, podarowanego tam przez przeora Jasnej Góry w 1907 roku. Uroczystość odbędzie się 10 września o godz. 10.
Dziś po południu ks. Jarosław będzie się modlił w Czechach, w Krnov, odwiedzając Domy Modlitwy św. Charbela, które w tych dniach przyjmowały obraz Matki Bożej z Niegowici, pielgrzymujący od 2008 roku po Europie. Jutro wieczorem ks. Jarosław zabierze go do Częstochowy na czas rekolekcji. Będzie on w kaplicy ss. Niepokalanego Medalika przy ul. Św. Barbary. Program rekolekcji jest na naszym portalu. Rozpoczynają się wspólną modlitwą różańcową na Jasnej Górze o godz. 16 przed cudownym wizerunkiem Matki Bożej Królowej Polski. Modlitwę tę poprowadzi ks. Jarosław. Do modlitwy można się włączyć duchowo jak również przez Internet przez stronę internetową częstochowskiego sanktuarium.
(oprac. BRS)
4.05.2017

1 Comment

Leave a reply

Your email address will not be published.