Obchody 40-lecia święceń kapłańskich ks. biskupa prof. Stanisłava Stolarika (12.06.2018)

 
 
 

Wczorajsze obchody 40-lecia święceń kapłańskich ks. biskupa prof. Stanisłava Stolarika miały bardzo uroczysty charakter. Katedrę w Rożnavie wypełnili wierni, wśród gości była też znana charyzmatyczka z Syrii pani Myrna. Mszę św. wraz z księdzem biskupem celebrowali kapłani pracujący w kurii oraz na terenie Rożnavy. Koncelebrował również ks. Jarosław.
Przed Mszą św. w jednej z kaplic katedry ks. biskup przekazał podziękowania oraz błogosławieństwo tym, którzy za niego szczególnie się w tym dniu modlą, zwłaszcza dla rodziny Domów Modlitwy św. Charbela w Europie i tych, którzy oglądają Charbel TV.

W kazaniu biskup Stanislav przypomniał drogę swojego kapłaństwa – wspominał miejsca, w których pracował jako kapłan, proboszcz, dziekan. Żartując mówił, że wszędzie gdzie szedł, musiał budować kościoły, chociaż zawsze prosił – Panie Boże, żebym nie musiał budować…Pytają mnie – mówił – gdzie było lepiej, na której parafii. Pytają mnie również, czy lepiej mi było być biskupem pomocniczym w Koszycach, czy teraz roźnavskim. Odpowiadam bardzo szczerze i wam również tutaj przy ołtarzu dzisiaj: wszędzie jest mi dobrze, gdzie jest Bóg. Wspominał też ludzi, których spotkał w czasie 40 lat swego kapłaństwa, szczególnie swoich rodziców. – To moja mama zawsze się modliła, abym został kapłanem. A gdy już zostałem, to wciąż się modliła, abym był dobrym kapłanem. W czasie kazania wspomniał też postać bł. chorwackiego kardynała Alojzije Stepinaca, którego matka już od jego dzieciństwa co tydzień pościła i modliła się 2 dni, by został księdzem. Kiedy się to stało powiedział do niej: już teraz nie musisz pościć i tyle się modlić…Ona jednak odpowiedziała: – Dziecko, teraz muszę jeszcze bardziej się modlić i pościć, żebyś był świętym kapłanem. I stało się – został biskupem, kardynałem, a na ołtarze w roku 1998 wyniósł go Jan Paweł II ogłaszając błogosławionym.
Biskup Stolarik prosił więc wczoraj wszystkich: Módlcie się za kapłanów. Żaden z nas nie jest bez słabości i grzechu – mówił – i wasza modlitwa jest nam tak bardzo potrzebna. Zwrócił się do kapłanów: Nie bądźcie księżmi w połowie, ale całkowicie oddani dla Chrystusa.

Po Komunii św. życzenia ks. biskupowi złożyli kapłani i wierni, wśród nich młodzież katolickiej szkoły w Rożnavie. Na koniec ks. bp Stolarik podziękował wszystkim raz jeszcze obiecując modlitwę i udzielając pasterskiego błogosławieństwa.
Przed Mszą św. jubileuszową padał deszcz i nad Rożnavą była burza. Po niej zaświeciło słonce.
Ks. Jarosław zaraz po uroczystościach wyruszył do Polski, by dzisiaj w południe przeżywać 25-rocznicę swoich święceń w archikatedrze łódzkiej.
(oprac. BRS)

Dodaj komentarz