Polska religijność w statystykach (Vatican Service News – 08.01.2019)

 
 
 
Katolicyzm w Polsce jest stabilny – podsumowuje wyniki dyrektor Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego ks. Wojciech Sadłoń. Instytut Statystyki Kościoła katolickiego opublikował dziś badania dotyczące religijności Polaków za rok 2017. Wynika z nich, że w niedzielnych Mszach uczestniczyło o 1,6 proc. osób więcej niż rok wcześniej. Ponadto o 1 proc. wzrosła liczba osób przystępujących do Komunii św.
Polacy nadal w sposób masowy przyjmują sakramenty. Jednocześnie widać, jak polski katolicyzm powoli zaczyna się starzeć, ale to bardzo mocno związane jest z procesami demograficznymi. Przez pryzmat tego dostrzegamy, co dzieje się z polskim społeczeństwem, jak wielu młodych Polaków i Polek wyemigrowało za chlebem do innych krajów Europy. Dlatego też  Kościół katolicki w Polsce będzie coraz starszy.

Najwyższy wskaźnik dominicantes odnotowano w diecezji tarnowskiej; najniższy w diecezji szczecińsko-kamieńskiej. Wskaźnik communicantes był najwyższy w diecezji tarnowskiej, zaś najniższy w diecezji sosnowieckiej.

Leave a reply

Your email address will not be published.