„Promyczki i Promienie św. Charbela” już świecą (24.12.2020)

 
 
 

To, co dokonało się wczoraj podczas Mszy św. w parafii Matki Bożej Wniebowziętej i św. Charbela we Florencji, przejdzie zapewne do historii tego miejsca. Podczas wieczornej Eucharystii, której przewodniczył ks. Tadeusz Socha-Wlazło, z woli ks. Jarosława Cieleckiego, proboszcza i kustosza sanktuarium, powstała grupa apostolska o nazwie „Promienie św. Charbela”. Ks. bp Adam Rosiek , Pierwszy Biskup Katolickiego Kościoła Narodowego, specjalnym dekretem odpowiedział na prośbę ks. Jarosława i pobłogosławił temu dziełu. Podczas Mszy św. zostali przyjęci pierwsze członkowie. Są to osoby w różnym wieku – od 7 do 63 roku życia. Ks. Jarosław nałożył wszystkim peleryny z wizerunkiem św. Charbela oraz specjalne medale, które zostały wybite w Częstochowie.
Do grupy apostolskiej mogą należeć dorośli, dzieci i młodzież. Przyjmowane będą również osoby z innych wyznań, które czczą Matkę Bożą i świętych. Każdy z członków zostaje zarejestrowany poprzez podanie swoich danych zgodnie z normami RODO.
Generalnym animatorem grupy jest jej założyciel, ks. Jarosław Cielecki, a jej opiekunem duchowym ks. Tadeusz Socha-Wlazło, natomiast opiekunem-animatorem we Florencji Milena Wróbel, należąca również do Rady Parafialnej i sprawująca opiekę nad sanktuarium oraz pustelnią jako zakrystianka i zarazem osoba odpowiedzialna za służbę liturgiczną.

Przyjęcie do „Promieni św. Charbela” będzie miało charakter uroczysty, związany z dialogiem, odbywać się będzie przy przynajmniej jednym świadku, w czasie modlitwy, przywołując opieki Matki Najświętszej, a szczególnie św. Charbela. Zostanie też udzielone błogosławieństwo i nałożony specjalny medal, który osoba będzie nosić. Na jednej jego stronie znajduje się wizerunek Matki Bożej Dobrego Początku, na drugiej – św. o. Charbela. Umieszczone jest również pozdrowienie w języku łacińskim.Osoby należące do grupy apostolskiej będą miały następujące zobowiązania, które podejmą w dniu przyrzeczenia:Dzieci do czasu przyjęcia Sakramentu Bierzmowania będą nazywane Promyczkami św. Charbela. Po wejściu w dorosłe życie młodzież, a także dorośli będą – Promieniami. Św. o. Charbel przez swoje zjednoczenie z Jezusem nieustannie promieniował miłością – kto bowiem niesie w sercu Jezusa, promieniuje Nim. Dlatego też ważne, by każdy kto staje się Promieniem świętego pustelnika z Libanu zobowiązał się do pracy nad sobą każdego dnia, aby jeszcze mocniej ukochać Jezusa, Matkę Najświętszą i drugiego napotkanego człowieka, kimkolwiek by on był i skądkolwiek by przybywał.
Każdy, jeżeli zechce, będzie mógł nosić pelerynę z wyhaftowanym wizerunkiem św. Charbela oraz napisem: Promień (lub Promyczek) – grupa apostolska przy sanktuarium i pustelni św. Charbela we Florencji, Polska. Peleryny dla dorosłych będą czarne lub niebieskie, a dla dzieci – w różnych kolorach. Każdy z członków grupy apostolskiej otrzymuje specjalną legitymację oraz dyplom podpisany przez kustosza sanktuarium, proboszcza, opiekuna duchowego grupy i opiekuna-animatora przy sanktuarium i pustelni.
Osoba pragnąca należeć do grupy apostolskiej przyrzeka:

Codziennie po przebudzeniu uczyni znak krzyża św.

Każdego dnia Promyczki, czyli dzieci, odmówią Zdrowaś Maryjo w intencji miłości i przebaczenia w rodzinie, za wrogów i nieprzyjaciół, zwłaszcza Kościoła Katolickiego. Dorośli, również w tych intencjach, codziennie odmówią tajemnicę Różańca św. – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, kierując się myślami do sanktuarium we Florencji przed wizerunek Matki Bożej Wniebowziętej Dobrego Początku. Prosić będą również o wstawiennictwo św. Charbela, wypowiadając trzykrotnie: Święty Charbelu, módl się za nami.

Członkowie będą się starać, by jak najbardziej przybliżyć postać św. Charbela spotkanym osobom. Byłoby wskazane, by miały przy sobie jego obrazek, który mogą ofiarować.

Jak najczęściej przystępować będą do Sakramentów św. – korzystać z Sakramentu Pokuty i przyjmować do serca Jezusa w Eucharystii. Będą też brać udział w rekolekcjach.

Członkowie co pewien czas organizować będą akcje ewangelizacyjne w miejscach publicznych (na ulicach, w centrach handlowych itp.), angażować się w uświetnienie liturgii w parafiach w swoich miejscach zamieszkania, a zwłaszcza w sanktuarium we Florencji.

Zobowiązują się również – gdy będzie taka potrzeba – do podjęcia służby wolontariatu wśród chorych, starszych, potrzebujących pomocy, nie zapominając o biednych.
Św. Charbel powtarzał: Życie bez miłości, to życie bez Boga. Dlatego, jako założyciel grupy apostolskiej „Promienie św. Charbela” pragnę wytyczyć pewne sposoby wzrastania w duchu miłości dla każdego z członków tej grupy. Pierwsza wskazówka: słuchaj bez przerywania, druga – mów bez osądzania, trzecia – dawaj bez oszczędzania, czwarta – odpowiadaj bez kłótliwości, piąta – dziel się bez udawania, szósta – ciesz się bez narzekania, siódma – ufaj bez zawahania, ósma – przebaczaj bez potępienia, dziewiąta – obiecuj bez zapominania, dziesiąta: módl się bez ustanku.

Leave a reply

Your email address will not be published.